ლევან დავითაშვილი: „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ევროკავშირთან და აშშ-თან ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების სავაჭრო ბრუნვის გაზრდა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი  ლევან დავითაშვილი  აშშ-ის და საფრანგეთის სახელმწიფო უწყებებისა და ბიზნესწრეების წარმომადგენლებთან ერთად კახეთში, რთველის დაწყების პროცესს გაეცნო. დელეგაციების წევრები საქართველოში ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი  ჰოლდინგის მოწვევით იმყოფებიან.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ევროკავშირთან გავზარდოთ სავაჭრო ბრუნვა; განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, როცა საუბარია საფრანგეთზე, რომელიც უმაღლესი ხარისხის სტანდარტებს აწესებს ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური სასმელების მიმართ. კომპანიამ Bolero & Company გააფორმა ძალიან მნიშვნელოვანი ხელშეკრულება, რომელიც საფრანგეთში წლის ბოლომდე რამდენიმე ათას ტონამდე სპირტის მიწოდებას ითვალისწინებს. რაც შეეხება ამერიკის შეერთებული შტატების დელეგაციის წევრებთან გამართულ შეხვედრაზე კი ღვინის ექსპორტის ზრდის საკითხები განვიხილეთ. რამდენიმე წელია ჩვენ რეგულარულად ვმუშაობთ აშშ-თან ბაზარზე ცნობადობის შესაქმნელად. სწორედ  ამის შედეგია, რომ დღეს ამერიკის ბაზარი არის პირველ ათეულში, თუმცა ჩვენი ამბიცია და სურვილია, რომ ის იყოს ერთ-ერთი პირველი ბაზარი საექსპორტო ქვეყნებს შორის. ამერიკელებთან საუბარი გვქონდა საბრენდე სპირტისა და ალკოჰოლური სასმელების საქართველოდან ექსპორტზე", - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელ ჰოლდინგს Bolero & Company და ფრანგულ კომპანია „ტესსანდიე ეთ ფილს“ შორის გაფორმდა 25 წლიანი თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმი. თანამშრომლობის მემორანდუმს მოეწერა ხელი აშშ-ის უმსხვილეს ალკოჰოლურ კომპანიებთანაც, რომელიც ქართულ-ამერიკული ბრენდის შექმნას, ასევე აშშ-ის ბაზარზე ქართული პროდუქციის -  ღვინის, ბრენდისა და სხვადასხვა დაძველების საბრენდე სპირტის რეალიზაციას ითვალისწინებს.
აშშ-ის დელეგაციის შემადგენლობაში ტეხასის წარმომადგენელთა პალატის წევრები, ტეხასის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის, ტეხასის ალკოჰოლური სასმელების კომისიის წევრები, ტეხასის ეკონომიკური განვითარების კომისიის ვიცე-პრეზიდენტი და მეღვინეობის ინდუსტრიის წარმომადგენლები შედიან, ხოლო საფრანგეთის დელეგაციას ეროვნული ასამბლეის დეპუტატები წარმოადგენენ.
ორდღიანი ვიზიტის ფარგლებში, აშშ-ის და საფრანგეთის წარმომადგენლობითი დელეგაციის წევრები ქართული ღვინის 8000 წლიან ისტორიას და მეღვინეობის კუთხით დღეს არსებულ ვითარებას ეცნობიან. სტუმრები საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს,  შპს „ღვინის ლაბორატორიას“, ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზას და „წინანდლის ედემს“ სტუმრობდნენ.

Levan Davitashvili: " Trade turnover of wine /spirits to increase with the EU and US is of utmost importance for us"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili together with the representatives of US and French state agencies and business communities got acquainted with the ongoing grape harvest in Kakheti region. The members of the delegations held visit to Georgia at the invitation of Georgian Wine and spirits production company Bolero & Company.
‘’It’s very important for us to increase the trade turnover of wine with the EU countries. Especially with France, which sets the highest quality standards for grape origin spirits. Wine and spirits holding Bolero & Company has signed a very important contract, which provides several thousand tons of alcohol export by the end of the year in France"
As for the US, we actively cooperate with the US over the years to create and increase brand awareness in the market. As a result, at present, the US market is in the list of top ten export countries, although our ambition and desire is the US market to become one of the top export markets” Levan Davitashvili said.
Bolero & Company, as well as French company Tessendier & Fils, have signed a 25-year cooperation memorandum. The memorandum of cooperation was signed with the several large US alcohol manufacturer companies as well, which envisages the creation of a Georgian-American brand and the sale of Georgian products in the US market.
The US delegation includes members of the Texas House of Representatives, members of the Texas Department of Agriculture, Texas Alcoholic Beverage Commission, Vice President of Texas Economic Development Council and representatives of the wine making industry, while the French delegation is represented by the deputies of the French National Assembly.
During the two-day visit, the members of the US and French delegations will familiarize themselves with the 8,000-year history of Georgian wine and wine making traditions. The guests’ will visit the National Museum of Georgia, LTD Wine Laboratory, and demonstration base of Georgian grape varieties and perennial crops of the Agricultural Scientific-Research Centre in the village Jighaura and ’’Tsinandali Edem’’.