კანადაში, გამოფენაზე Apimondia 2019 ქართულმა თაფლმა მაღალი შეფასება დაიმსახურა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, კანადაში, კვებეკის პროვინციის ქალაქ მონრეალში გამართულ უმსხვილეს საერთაშორისო გამოფენაზე Apimondia 2019 ქართული თაფლის მწარმოებლებს წელს პირველად მიეცათ შესაძლებლობა საკუთარი პროდუქცია წარმოედგინათ და 80-მდე ქვეყნის დელეგაციის წარმომადგენლებისა და ვიზიტორებისთვის გაეცნოთ. წელს, კანადაში გამართულ 46-ე გამოფენის ძირითად თემად მეფუტკრეობის როლი სოფლის მეურნეობის განვითარებაში განისაზღვრა.
გამოფენა Apimondia 2019 მეფუტკრეობის დარგში უახლესი ტექნოლოგიების მიღწევებს ეძღვნება, სადაც მწარმოებლებს საშუალება ეძლევათ, სამეცნიერო მიმართულების ცოდნა და გამოცდილება გააზიარონ.
„დასავლეთ საქართველოს მეფუტკრეთა ალიანსის“, „ქართული ტრადიციული მეღვინეობის“, „ნენას" და „Mercy Corps"-ის მიერ წარმოდგენილმა თაფლის ნიმუშებმა დარგის სპეციალისტებისა და გამოფენის სტუმრების მაღალი შეფასება დაიმსახურეს.
გამოფენის ფარგლებში, მონრეალში მეფუტკრეობის საერთაშორისო კონგრესი და სიმპოზიუმი გაიმართა, რომელსაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, ხატია წილოსანი დაესწრო.
სიმპოზიუმზე 7 თემატური ჯგუფი შეიქმნა; ეს ჯგუფებია: დაავადებასთან ბრძოლა; კლიმატის ცვლილებების შედეგად წარმოშობილი ახალი რეალობა; ხარისხის საერთაშორისო სტანდარტის შესაბამისი სიახლეები; სოფლის განვითარებაში მეფუტკრეობის როლი; მედიცინაში ფუტკრის და მისგან ნაწარმოები პროდუქტების მნიშვნელობა; ფუტკრის გენეტიკური გაუმჯობესება; პესტიციდების გავლენა ფუტკარზე.
„ქართული დელეგაციის წევრებს საშუალება ჰქონდათ, მსოფლიოს წამყვან სპეციალისტებთან ერთად ემსჯელათ იმ გამოწვევების შესახებ, რომელიც მსოფლიოში დარგის განვითარების მიმართულებით არსებობს. გამოფენაზე მკვლევარებმა ერთმანეთს გაუზიარეს სამეცნიერო მიმართულებით უახლესი მიღწევები, მათ შორის, თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის კუთხით. ჩვენთვის საამაყოა, რომ პირველად მოხდა ასეთი მასშტაბის გამოფენაზე ქართული პროდუქციის წარდგენა. მონაწილე კომპანიებს შესაძლებლობა მიეცათ მსოფლიოსთვის წარედგინათ უნიკალური თვისებების მქონე ქართული თაფლი და, ამავდროულად, მიეღოთ ინფორმაცია იმ სიახლეებზე, რომელთა დანერგვაც ხელს შეუწყობს ქართულ თაფლს ღირსეული ადგილი დაიკავოს მსოფლიო ბაზარზე“, - აღნიშნა ხატია წილოსანმა.
მონრეალში გამართულ ღონისძიებებს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი, კანადაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი კონსტანტინე ქავთარაძე, ასევე, ქართული თაფლის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Georgian Honey received a high estimation at the exhibition ‘’Apimondia’’ 2019 in Canada
Under the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, for the first time, Georgian honey producers were provided with an opportunity to present their products to the representatives and visitors from over 80 countries at the largest fair, ‘’Apimondia 2019’’ International Apicultural Congress held in Montreal, Quebec, Canada. This year, the importance of beekeeping in the development of agriculture as the main theme was put forward at the 46th Exhibition.
The Apimondia 2019 Exhibition is dedicated to the cutting-edge technologies driving the beekeeping field, allowing producers to share scientific knowledge and experience.
Honey samples presented by ‘’West Georgia’s Beekeepers' Alliance’’, ‘’Georgian Traditional Winemaking’’, ‘’Nena’’ and ‘’Mercy Corps’’ received a high estimation from field specialists and exhibitors.
Under the frame of the exhibition, the 46th Apimondia International Apicultural Congress and Symposium was held in Montreal. The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani attended the event.
7 thematic groups were created at the symposium, including,  Combat the disease; A new reality emerging due to climate change; News that demonstrate compliance with relevant international standards; The role of beekeeping in rural development; The importance of the bee and its products in medicine; Genetic improvement of bees; Impact of pesticides on bees.
“Members of the Georgian delegation together with the world's leading specialists were provided with an opportunity to discuss challenges facing the beekeeping field worldwide. At the exhibition, the researchers shared the latest scientific breakthroughs, including the introduction of modern technologies. We are very proud, that Georgian products were presented at this scale of exhibition for the first time.
The participating companies had an opportunity to present Georgian honey with its unique features to the world and at the same time, get information on the innovations that will enable Georgian honey to establish a market position and gain a worldwide reputation on the international market ”Khatia Tsilosani said.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Canada, Konstantine Kavtaradze and representatives of Georgian honey producing companies attended the events in Montreal.