სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების ინსტრუმენტის პრაქტიკაში ეფექტიანი გამოყენების მიზნით სემინარი მიმდინარეობს
საქართველოში მუნიციპალური სივრცითი გეგმებისთვის სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების გამოყენების შესახებ, 19-20 სექტემბერს, სასტუმროში „Holiday Inn“ სემინარი მიმდინარეობს.
ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა გახსნა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება (სგშ) ქართული კანონმდებლობისთვის ახალი ინსტრუმენტია, რომელიც საშუალებას იძლევა დაგეგმარების ადრეულ ეტაპზე, მოხდეს პოლიტიკური და სივრცითი მოწყობის დოკუმენტების ამ კუთხით შეფასება.
„სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება ახალ რეალობას ქმნის ჩვენი ქვეყნისთვის. გარემოს ზემოქმედების შეფასებისგან განსხვავებით, ჩვენი გამოცდილება ამ კუთხით შედარებით მწირია. შესაბამისად, მისი ეფექტიანი გამოყენებისთვის, ცოდნის ამაღლება სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების პროცესში ჩართული ყველა მხარისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების იმპლემენტაცია მიმდინარეობს საპილოტე პროექტის ფარგლებში, რაც საშუალებას გვაძლევს ერთი მხრივ, გამოვკვეთოთ ის პრაქტიკა, რასაც დავამკვიდრებთ ქვეყანაში გარემოსდაცვითი შეფასების კუთხით, ხოლო მეორე მხრივ, მივიღოთ საჭირო გამოცდილება იმ უცხოელი ექსპერტებისგან, რომლებიც უშუალოდ იყვნენ ჩართული საქართველოს გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის შემუშავების პროცესში“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
როგორც თბილისის მერის მოადგილემ, მაია ბითაძემ სემინარზე აღნიშნა, სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასება (სგშ) სრულიად ახალი ინსტრუმენტია და შესაბამისად, მისი იმპლემენტაცია და პრაქტიკაში გამოყენება მარტივი პროცესი არ არის. შესაბამისად, უცხოელი ექსპერტების ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება მნიშვნელოვანია, რათა რეალური შედეგები მივიღოთ.
სემინარის ფარგლებში, სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების ანგარიშის, ხარისხის კონტროლის და რეკომენდაციის შემუშავებას, მარტვილის მუნიციპალიტეტში, კურორტ ლებარდეს განვითარების რეგულირების გეგმის მაგალითზე განიხილავენ.
ორდღიანი სემინარი ევროკავშირის დაფინანსებული პროექტის „ევროკავშირი გარემოსთვის“ (EU4Environment) ფარგლებში, ჩეხეთის რესპუბლიკის მთავრობის და ევროკავშირის მხარდაჭერით ტარდება.
სემინარში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის და ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროების, თბილისის მერიის, ადგილობრივი და რეგიონული მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები და უცხოელი ექსპერტები მონაწილეობენ.

A seminar for effective application of SEA Strategic Environmental Assessment is underway
On September 19-20, the workshop on the effective application of Strategic Environmental Assessment for municipal Spatial Plans in Georgia is held at the Holiday Inn Hotel.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili opened the event. According to the Deputy Minister, the Strategic Environmental Assessment (SEA) is a new tool for Georgian legislation, which allows documents on spatial planning, as well as political documents to be evaluated at an initial planning stage.
“ The Strategic Environmental Assessment creates a new reality for our country. However, our experience is relatively scarce, compared with the environmental impact assessment. Consequently, for its effective use, knowledge acquisition is particularly important for all parties engaged in the strategic environmental assessment process.
The strategic environmental assessment is being implemented under the frame of the pilot project, which allows us to identify the practice that will be established in the field of environmental assessment in the country, on the other hand, it gives an opportunity to gain the necessary experience from foreign experts directly involved in the development process of Georgian environmental legislation ”said Nino Tandilashvili.
As the Deputy Mayor of Tbilisi, Maya Bitadze pointed out, the Strategic Environmental Assessment (SDS) is a completely new tool and its implementation and practical application is not an easy process. Therefore, sharing knowledge and experience of foreign experts is important to achieve real results.
Under the seminar, the participants will present the strategic environmental assessment report, quality control and develop recommendations at the example of Lebardo Resort Development Plan in Martvili Municipality.
Under the frame of the EU-funded EU4Environment project and with the support of the Government of the Czech Republic, the two-day seminar is held in Georgia.
The representatives of the Ministries of Environmental Protection and Agriculture, Regional Development and Infrastructure, and IDPs from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs, Tbilisi City Hall, local and regional municipalities as well as foreign experts are attending the seminar.