კოპენჰაგენში მე-2 რეგიონული სემინარი „გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ეფექტიანად გავრცელების შესახებ“ გაიმართა
დანიის სამეფოს დედაქალაქ კოპენჰაგენში, ევროპის გარემოს დაცვის სააგენტომ (EEA) „ერთიანი გარემოსდაცვითი საინფორმაციო სისტემების პრინციპებისა და პრაქტიკის განხორციელება აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში“ (ENI SEIS East II) პროექტის ფარგლებში, ექვსი ქვეყნის (საქართველო, აზერბაიჯანი, სომხეთი, ბელარუსი, მოლდოვა, უკრაინა) წარმომადგენლებისთვის მორიგი ორდღიანი სემინარი „გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ეფექტიანად გავრცელების შესახებ“ ჩატარდა.
სემინარის მიზანს, გარემოსდაცვითი ინფორმაციის გაზიარებისა და გავრცელების გაუმჯობესებისთვის, კომუნიკაციის მიმართულებით სხვადასხვა მეთოდისა და ტექნიკის გამოყენების გაცნობა წარმოადგენდა. სემინარი ასევე მოიცავდა სოციალური მედიის და კრიზისული სიტუაციების ეფექტიანი მართვის საკითხებს.
სემინარში საქართველოდან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციის დეპარტამენტის წარმომადგენელი, სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის (EIEC) ინფორმაციული სისტემების ექსპერტი და ENI SEIS II პროექტის ეროვნული ასისტენტი მონაწილეობდნენ.
აღსანიშნავია, რომ (ENI SEIS East II) პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის ევროპული სამეზობლო ინსტრუმენტის (ENI) მიერ და ხელს უწყობს საზოგადოებისთვის გარემოსდაცვითი ინფორმაციის გაზიარებას. პროექტის მიზანია გარემოსდაცვითი მმართველობის გაძლიერების მეშვეობით ევროკავშირსა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებს შორის ურთიერთობების გაღრმავება და გარემოს დაცვის მხარდაჭერა.

The 2nd regional seminar on the effective dissemination of environmental information was held in Copenhagen
Under the project ‘’Implementation of the principles and practices of the Shared Environmental Information System in the Eastern Partnership countries (ENI SEIS II East’’, the European Environment Agency (EEA) conducted a two-day seminar for the representatives of six countries (Georgia, Azerbaijan, Armenia, Belarus, Moldova, Ukraine) in Copenhagen, Denmark.
The seminar introduces different effective methods/techniques of communication to improve shared environmental information. The issues related to the effective social media and crisis management was also included in the workshop.
The representative of the Department of Strategic Communication of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, expert of the LEPL Environmental Information and Education Center (EIEC) Information Systems and National Assistant to the ENI SEIS II Project attended the workshop.
It’s worth mentioning, that ENI SEIS East II project is funded by the EU European Neighborhood Instrument (ENI) and promotes public access to the shared environmental information. The project aims to deepen relations between the EU and Eastern Partnership countries and strengthen environmental protection through enhancing environmental governance.