სოფლის მეურნეობისა და გარემოს დაცვის კუთხით კანადასთან თანამშრომლობის პესპექტივები განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი კანადის კომერციული კორპორაციის ბიზნესის განვითარებისა და გაყიდვების განყოფილების რეგიონულ დირექტორს, მაიკლ სესფორდს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრაზე  საუბარი შეეხო სტიქიური უბედურებისა და გარემოსდაცვითი პრობლემების მონიტორინგის, სასოფლო-სამეურნეო მიწის მართვისა და მონიტორინგის, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის, მათ შორის, რძის ნაწარმის, მარცვლეული კულტურების, აკვაკულტურისა და მესაქონლეობის მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებს და მათ მნიშვნელობას.
როგორც შეხვედრაზე მაიკლ სესფორდმა აღნიშნა, იგი შუა აღმოსავლეთში კანადური ინდუსტრიისთვის ახალი ბიზნეს შესაძლებლობების განვითარებაზეა პასუხისმგებელი და საქართველოში სოფლის მეურნეობის მიმართულებითა და გარემოს დაცვის კუთხით პროექტების განხორციელების სურვილი გამოთქვა.
ხატია წილოსანმა  საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს შესახებ ისაუბრა და ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საექსპორტო პოტენციალისა და კანადის ბაზარზე მისი რეალიზაციის შესაძლებლობები განიხილა.
მინისტრის მოადგილემ ქვეყნისთვის ტყის მდგრადი მართვის პრიორიტეტულობაზე გაამახვილა ყურადღება და სტუმარს სატყეო სექტორში განხორციელებული რეფორმის, ახალი ტყის კოდექსის მნიშვნელობაზე მიაწოდა ინფორმაცია.
მაიკლ სესფორდის განცხადებით, საქართველო კანადისთვის სტრატეგიული პარტნიორია, რომელსაც  სავაჭრო შესაძლებლობების კუთხით, დიდი რესურსი გააჩნია.

Perspectives of cooperation between Georgia and Canada in the Agricultural and Environmental Protection Fields
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani hosted Regional Director of Business Development and Sales at the Canadian Commercial Corporation in the Middle East, Michael Sessford.
At the meeting the sides discussed prospects of future cooperation and drew their attention to the projects related to the monitoring of natural disasters and environmental problems, agricultural land management and monitoring, projects to support the development of the agricultural production, including dairy production, cereal crops, aquaculture and livestock fields.
Michael Sessford noted, that he takes responsibility for developing new business opportunities for Canadian trade in the Middle East and expressed his wish to implement projects in the agricultural and environmental fields in Georgia.
Khatia Tsilosani set focus on Georgia as the homeland of wine and discussed export potential of Georgian wines and spirits and possibilities of Georgian wine export in Canadian market.
The Deputy Minister underlined the importance of sustainable forest management in the country and informed the guest about reforms implemented in the forestry sector and new Forest Code.
According to Michael Sessford, Georgia is a strategic partner for Canada, which has great potential to grow trade opportunities with other countries.