საქართველოს რეგიონებში 18 ახალი პროექტი განხორციელდება
საქართველოს რეგიონებში 18 ახალი პროექტი განხორციელდება. პროექტები დაფინანსდება გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მცირე გრანტების პროგრამის მეშვეობით, რომელსაც გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით ახორციელებს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აღნიშნული პროექტების განხორციელება მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს, როგორც საქართველოს გარემოსდაცვით, ასევე კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებულ საქმიანობაში.
„წარდგენილი პროექტებიდან საუკეთესოები შეირჩა. დღეს 18 გამარჯვებული დავაჯილდოვეთ. საუკეთესო პროექტებს შორის იყო ქართული ხორბლის იშვიათი ჯიშების აღდგენა/კონსერვაცია, ნიადაგის ნაყოფიერების შენარჩუნება, ეკოტურისტული პროექტები, ენერგო ეფექტური ტექნოლოგიების დემონსტრირება ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ალპურ საძოვრებზე და სხვები. ვფიქრობ, ასეთი ინიციატივები და პროექტები არის ძალიან მნიშვნელოვანი. მაქვს მოლოდინი, რომ შედეგები საინტერესო  იქნება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელმა საქართველოში ლუიზა ვინტონმა აღნიშნა, პროგრამაში ჩართული არიან ადგილობრივი მოსახლეობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები. პროგრამა ითვალისწინებს კლიმატის ცვლილებებთან და მწვანე ეკონომიკის საკითხებთან დაკავშირებული სირთულეების დაძლევას ეროვნულ დონეზე და გარემოსდაცვითი მიმართულებით ღონისძიებების გატარებას.
პროექტების ნუსხაშია კოლხური ხოხბის აღდგენა ვაშლოვანის დაცულ ტერიტორიებზე, იშვიათი მცენარეების კონსერვაცია კოლხეთის დაბლობზე, ურბანული ეზოების გამწვანება თბილისში და სხვა.
თვრამეტივე პროექტის საერთო ღირებულება 1.1 მილიონი აშშ დოლარია. აქედან, გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მცირე გრანტების პროგრამის და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მიერ გათვალისწინებული დაფინანსება 500,000 აშშ დოლარს აღწევს, ხოლო მონაწილე ორგანიზაციების მიერ მოზიდული ფულადი და არამონეტარული თანადაფინანსება 600,000 აშშ დოლარია.

18 new projects to implement in Georgia
18 new projects will be implemented in different regions of Georgia. The projects will be funded through the Global Environment Facility (GEF) Small Grants Program, implemented by the United Nations Development Program (UNDP) in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili outlined the importance of the implementation of these projects. The Minister noted, above mentioned projects will make a significant contribution to Georgia's environmental and climate change activities.
“Today we awarded 18 winners. The best projects were selected.. Among the best projects were restoration / conservation of unique types of Georgian wheat species, soil fertility preservation, ecotourism projects, demonstration of energy efficient innovative technologies at Alpine pastures/ Borjomi Kharagauli national park etc. I believe, these initiatives and projects are very important and results will be interesting ” Levan Davitashvili said.
According to Louisa Winton, Head of the UNDP in Georgia noted, that local people as well as NGOs are engaged in the program. The program aims to tackle climate change and green economy related problems at the national level and to undertake environmental pollution control measures.
Projects include restoration of Colchian pheasant in Vashlovani Protected Areas, conservation of rare plants on the Colchian lowland, planting of urban yards in Tbilisi and more.
The total cost of the eighteen projects amounts US $ 1.1 million. Of these, funding from the GEF Small Grants Program and the United Nations Development Program (UNDP) reaches $ 500,000, and monetary and non-monetary co-financing raised by participating organizations is $ 600,000.