გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის წარმომადგენლები კახეთში ღვინის კომპანიას სტუმრობდნენ
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციაში (FAO) მუდმივ წარმომადგენელთა დელეგაციის წევრები კახეთში რთველის პროცესს გაეცნენ.
სტუმრებს „თელავის ღვინის მარანმა“ უმასპინძლა. კომპანიის დამფუძნებელმა, ზურაბ რამაზაშვილმა  FAO-ს  წარმომადგენლებს ყურძნის გადამუშავების სრული ციკლი გააცნო. „თელავის ღვინის მარანი“ თითქმის ერთ საუკუნეს ითვლის და ის ერთ-ერთი ყველაზე წარმატებული ღვინის კომპანიაა საქართველოში.
„დელეგაციის შემადგენლობაში რამდენიმე ქვეყნის წარმომადგენლები შედიან. ისინი საქართველოში ღვინის წარმოების პროცესითა და რთველთან დაკავშირებული საქმიანობით დაინტერესდნენ. ვინაიდან, რთველი კახეთის რეგიონში პიკურ ეტაპზეა, ჩვენი სურვილი იყო, რომ სტუმრების ვიზიტი  სწორედ აქ, კახეთის რეგიონში შემდგარიყო. დელეგაციის წევრებს შესაძლებლობა მიეცათ, ადგილზე ენახათ, თუ როგორ ხდება უმაღლესი ხარისხის ქართული ღვინის წარმოება“, - აღნიშნა ხატია წილოსანმა.
დელეგაციაში FAO-ს წარმომადგენელი საქართველოში რაიმუნდ იელე და FAO-ში ევროკავშირის, აშშ-ის, ბრაზილიის, ერითრეას, ნიგერიის, ბანგლადეშის  და საუდის არაბეთის მუდმივი წარმომადგენლები იმყოფებიან.
როგორც რაიმუნდ იელემ აღნიშნა, ქართული ღვინო, განსაკუთრებით კი ქვევრის ღვინო, მრავალფროვნებითა და მაღალი ხარისხით გამოირჩევა.

Representatives of the UN Food and Agriculture Organization held a visit to wine company in Kakheti region
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani and members of the Permanent Representatives of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) got acquainted with the ongoing grape vintage process in Kakheti region.
Almost a century old ‘’Telavi Wine Cellar’’ regarded as one of the most successful wine companies in Georgia hosted the representatives of FAO. The founder of the company, Zurab Ramazashvili introduced the guests with the stages of grapewine making process, including grape processing.
“The delegation comprised of the representatives of different countries expressed a deep interest in the wine making process and grape vintage in Georgia. The grape vintage has reached its peak season in Kakheti region, therefore, we decided to take visitors in Kakheti and to provide them with an opportunity to see and taste the high quality Georgian wine, as well as wine making process ” Khatia Tsilosani said.
The delegation included the representative of  FAO to Georgia, Raimond Jehle and permanent representatives of the EU, US, Brazil, Eritrea, Nigeria, Bangladesh and Saudi Arabia.
Raimond Jehle noted, that Georgian wine, especially Qvevri wine is a versatile in its taste characteristics and ranked it among best quality wines.