ლევან დავითაშვილი: „სამელიორაციო ინფრასტრუქტურაზე 2020 წელს დავხარჯავთ 36 მილიონ ლარს“
„36 მილიონი ლარი იქნება ძალიან მნიშვნელოვანი დამატებითი თანხები საირიგაციო ინფრასტრუქტურის აღდგენის და რეაბილიტაციის სამუშაოებისათვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა მთავრობის სხდომაზე, სადაც მომავალი წლის ბიუჯეტი განიხილება.
„2012 წლისთვის, საქართველოში გასარწყავიანებული ფართობი, დაახლოებით, 50 ათას ჰექტრამდე იყო, დღეისათვის კი, 120 ათას ჰექტარზე მეტია.  აღმოსავლეთ საქართველოში გასარწყავიანებული ფართობების რაოდენობა გავასამმაგეთ. რაც შეეხება დასავლეთ საქართველოს,  დაახლოებით სამჯერ გაიზარდა დრენირებული ფართობების რიცხვიც. ამ მიმართულებით სახელმწიფო მუშაობას მომავალ წლებშიც გააგრძელებს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია სწორი სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობის წარმოებისთვის.
„როგორც იცით, ჩვენი პოლიტიკა ყოველთვის იყო ჩვენ ფერმერებზე ზრუნვა. აქ გასათვალისწინებელია სუბსიდირების ის ელემენტები,  რომელიც ბოლო წლებში ჩვენ შენარჩუნებული გვქონდა. ჩვენ მოსახლეობას წყალს ვაძლევთ უფრო იაფად, ვიდრე რეალურად მისი ღირებულებაა.  მოსახლეობის მხარდაჭერისთვის ეს მნიშნელოვანი ფაქტორია და 2020 წლისთვის ვინარჩუნებთ საირიგაციო ინფრასტრუქტურის მომსახურების დაფინანსებას“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: " In 2020, we will spend GEL 36 million to arrange the irrigation infrastructure''
""GEL 36 million will be very important and additional sum provided for the rehabilitation and restoration of irrigation infrastructure" Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture stated during the special Cabinet meeting discussing the 2020 budget.
“By 2012, the irrigated area included about 50,000 hectares in Georgia, however today it is more than 120,000 hectares. We have increased the irrigated areas in Eastern Georgia. As for western Georgia, the drained areas has almost tripled. The state will continue to work in this direction in the coming years as well ” Levan Davitashvili said.
According to the Minister, developing irrigation infrastructure is very important to carry out proper agricultural activities.
“Our policy has always supported farmers. Moreover, we have maintained certain elements of agricultural subsidies in recent years. We give water to the population cheaper than its actual price is. Our support is very important for population and by 2020 we will continue financing for irrigation infrastructure services ”Levan Davitashvili said.