საქართველოში ტყის აღრიცხვის სამუშაოები დაიწყო
ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით, საქართველოში ტყის აღრიცხვის სამუშაოები დაიწყო. პირველ ეტაპზე შერჩეულია ოთხი მუნიციპალიტეტი.
ლაგოდეხი პირველია, სადაც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ ტყის აღრიცხვა 21,000 ჰექტარზე მეტ ტერიტორიაზე უკვე ჩაატარა. ტყის აღრიცხვა დაწყებულია ახმეტის მუნიციპალიტეტში, ხოლო 2020 წლის ბოლომდე მათ რიცხვს დედოფლისწყაროსა და თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტები დაემატება. ტყის აღრიცხვის საფუძველზე მუნიციპალიტეტებში ტყის მდგრადი მართვის გეგმები შეიქმნება.
ტყის აღრიცხვის მიმდინარე და დაგეგმილი სამუშაოები, ასევე საქართველოს ტყეების მდგრადი მართვის სამომავლო ხედვა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელმძღვანელთან, ლუიზა ვიტონთან გამართულ შეხვედრაზე განიხილა.
„ინვენტარიზაციის სამუშაოები საქართველოში 90-იანი წლებიდან არ განხორციელებულა. ევროკავშირისა და UNDP-ის დახმარებით ჩვენ მოვამზადეთ 15 ახალგაზრდა სპეციალისტი, დავამუშავეთ მეთოდოლოგია, შევქმენით ახალი ელექტრონული პროგრამა. განახლებული ინფორმაცია ტყის მდგომარეობის შესახებ, როგორც რაოდენობრივი, ისე ხარისხობრივი პარამეტრებით საჭიროა იმისათვის, რომ ჩამოყალიბდეს სატყეო სამუშაოების სწორი გეგმები. ეს არის მდგრადი მართვის მთავარი წინაპირობა. ლაგოდეხში ჩატარებული ღირებული სამუშაოები წლის ბოლომდე იქნება სრულად გაანალიზებული“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ევროკავშირი (EU), გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) თანამშრომლობით, ხელს უწყობს საქართველოს მდიდარი ბუნებრივი რესურსების დაცვას, ტყის მდგრადი მართვის დანერგვას და ეროვნული ექსპერტიზის გაზრდას ტყის აღრიცხვასთან დაკავშირებულ საკითხებში, რაც უმნიშვნელოვანესი მხარდაჭერაა.
ტყის აღრიცხვის პროცესში მონაწილეობას იღებენ ახალგაზრდა სპეციალისტები, რომლებმაც საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტში, ეროვნული სატყეო სააგენტოს მეტყევე-სპეციალისტების დახმარებით, შესაბამისი სასწავლო კურსი გაიარეს. პროექტის ფარგლებში, ევროკავშირისა და UNDP-ის ხელშეწყობით, 15 სპეციალისტი გადამზადდა.
სატყეო პროექტი ევროკავშირის გრძელვადიანი დახმარების ნაწილია, რომელიც ხელს უწყობს საქართველოში სოფლის განვითარების ეფექტიანი პოლიტიკის შექმნას და სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკური შესაძლებლობების გაზრდას. სოფლის განვითარების პროგრამა, ENPARD, 2013 წლიდან ხორციელდება და 2022 წლამდე გაგრძელდება, ხოლო მისი სრული ბიუჯეტი 179.5 მილიონ ევროს შეადგენს.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის სოფლის განვითარების, სამოქალაქო დაცვის და კრიზისების მართვის პროგრამის მენეჯერი ქეთევან ხუციშვილი, ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსი არჩილ ნიკოლეიშვილი და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The registration -inventory of Georgia’s forests to launch
With the support of the European Union and the United Nations Development Program (UNDP), the process of registration and inventory of Georgia’s forests is launched. Four municipalities are selected in the initial stage.
Lagodekhi is the first of four target municipalities where this support to the National Forestry Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia resulted in the execution of a forest inventory covering more than 21,000 hectares. The data collected will provide the basis for the development of a sustainable forest management plan. By the end of 2020, similar forest inventories will be carried out in the Akhmeta, Tetritskaro and Dedoplistskaro municipalities.
At the meeting,  the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili along with the Head of UNDP, Louisa Vitton discussed ongoing and planned forest management activities, as well as future vision of sustainable forest management in Georgia .
“Since 90s, inventory works in Georgia have not been implemented in Georgia. With the support of the European Union and UNDP we have trained 15 young specialists, developed a methodology, created a new electronic program. Updated forest information, including both quantitative and qualitative indicators, which is crucial for proper forest planning.
This is a key prerequisite for sustainable management. Valuable works in Lagodekhi will be fully analyzed by the end of the year, ”Levan Davitashvili said.
As was mentioned, the European Union (EU) in cooperation with the United Nations Development Program (UNDP) supports the protection of Georgia's rich natural resources, introduction of sustainable forest management and enhancement of national expertise in forest management, which is of paramount importance.
The young specialists, who have passed relevant training courses at different universities of Georgia with the help of forestry specialists of the National Forestry Agency participate in the forest registration inventory process. 15 specialists were retrained under the project, with the support of the EU and UNDP.
The forestry project is a part of the EU's long-term assistance to promoting effective rural development policy in Georgia and enhancing economic opportunities for rural people. The rural development program, ENPARD, has been running since 2013 and will be continued until 2022, with a total budget of 179.5 million euros.
The Programme Manager for Rural Development, Civil Protection and Crisis Management of the Delegation of the European Union to Georgia, Ketevan Khutsishvili; UNDP Head in Georgia, Louisa Vinton; Head of the National Forestry Agency, Archil Nikoleishvili as well as representatives of the relevant departments of the Ministry attended the meeting.