რაჭის რეგიონში რთველი იწყება
კახეთის რეგიონის შემდეგ, რთველი რაჭაში იწყება. რთველის საორგანიზაციო საკითხებთან დაკავშირებით, ქალაქ ამბროლაურში გაიმართა შეხვედრა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ მევენახეებსა და ღვინის მწარმოებლებს შორის კონსტრუქციული თანამშრომლობისა  და კოორდინირებული  მუშაობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„რთველის შეუფერხებლად ჩატარებისთვის, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მევენახეებსა და მეღვინეებს შორის აქტიური კომუნიკაცია და თანამშრომლობა. ისევე როგორც კახეთში, სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს, რომ რაჭის მევენახეებს ჩაუბარებელი ყურძენი არ დარჩეთ“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
წელს, რაჭის რეგიონში ალექსანდროულისა და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძნის 1 500 ტონამდე მოსავალს ელოდებიან. როგორც რთველის საკოორდინაციო შტაბის უფროსმა, ლევან მეხუზლამ განაცხადა, ამბროლაურში განთავსებულ შტაბში სრულად მობილიზებულია ადამიანური და ტექნიკური რესურსი, რათა ყურძნის მოსავლის დაბინავების პროცესი შეუფერხებლად წარიმართოს.  რაჭის მევენახეები ყურძნის კრეფას  გამოდარებისთანავე  დაიწყებენ.
ამბროლაურში, მევენახეებთან გამართულ შეხვედრას სახელმწიფო რწმუნებული რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მხარეში არჩილ ჯაფარიძე, ადგილობრივი ხელისუფლების და ღვინის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
რთველი კახეთის რეგიონში დასკვნით ეტაპზეა. 9 ოქტომბრის მონაცემებით, გადამუშავებულია 263 ათას ტონამდე ყურძენი, რაც ბოლო ათწლეულის განმავლობაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.

Grape Vintage to start in Racha region
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture outlined the importance of constructive cooperation and coordinated work between winemakers and wine producers.
Active communication and collaboration between winemakers and winegrowers is very important in order to hold a smooth grape vintage. Georgian Government will make its best to help farmers in delivering their grape to companies, similar as it was in Kakheti region” Solomon Pavliashvili said.
This year, about 1 500 tons of grapes from Alexandrouli and Mujuretuli grapes are expected in Racha region.
Levan Mekhuzla, the head of the grape vintage coordination center, noted, that headquarters at Ambrolauri had been fully mobilized with human and technical resources, that allows the grape harvest to carry out without facing any problems. Wine growers will start picking grapes when the weather improves.
The State Representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, Archil Japaridze along with the representatives of local authorities and wine producing companies attended the meeting in Ambrolauri Municipality.
Grape harvest reached its final stage in Kakheti region. As of October 9, up to 263,000 tonnes of grapes have been processed, the highest rate in the last decade.