ლევან დავითაშვილი იაპონიის ელჩს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი იაპონიის ელჩს საქართველოში, ტადაჰარუ უეჰარას შეხვდა. შეხვედრაზე მხარეებმა იაპონიაში ქართული ღვინის ექსპორტის საკითხები განიხილეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ყურადღება გაამახვილა იაპონის, როგორც ქართული ღვინისთვის  პერსპექტიულ და საინტერესო ბაზარზე.
„ბოლო წლებში, ქართული ღვინისადმი ინტერესესი აზიურ ბაზრებზე სულ უფრო მზარდია. სამინისტრო აქტიურად ახორციელებს მარკეტინგულ ღონისძიებებს ბაზრების დივერსიფიკაციის სტრატეგიით გათვალისწინებულ ქვეყნებში, მათ შორის, იაპონიაში.  მიმდინარე წელს, ტოკიოში გამართული მასშტაბური  გამოფენის ,,საქართველო ღვინის სამშობლო“ შემდეგ, ღვინის ექსპერტები ქართული ღვინით, განსაკუთრებით კი, ქვევრის   ღვინოებით, სულ უფრო მეტად ინტერესედებიან. შეფასებებიც ძალიან პოზიტიურია. შესაბამისად,  ჩვენი მიზანია მაქსიმალურად შევუწყოთ ხელი ქართული ღვინის ცნობადობის და ექსპორტის ზრდას იაპონიის   ბაზარზე“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
იაპონიის ელჩმა  საქართველოში ტადაჰარუ უეჰარამ  ქართული ღვინის უნიკალურობაზე ისაუბრა.
„ჩვენ მზად ვართ, ხელი შევუწყოთ ქართულ მხარეს, რათა  უნიკალური ქართული ღვინის ექსპორტი იაპონიაში გაიზარდოს. პოზიტიური შედეგის მისაღწევად, შესაძლებელია  სამუშაო ჯგუფის ფორმატში, ერთობლივად განვიხილოთ ყველა ის საკითხი, რაც მნიშვნელოვანია იაპონურ ბაზარზე ქართული ღვინის არა მხოლოდ მცირე მარნების ნიშური პროდუქციის, არამედ მსხვილი კომპანიების წარმოებული ღვინის პოპულარიზაციისა და დამკვიდრებისთვის“,- განაცხადა იაპონიის ელჩმა.
შეხვედრაზე მხარეებმა სოფლის მეურნეობის სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის კოოპერაციისა და ტყის ხანძარსაწინააღმდეგო ღონისძიებების კუთხით სამომავლო თანამშრომლობის საკითხებზეც  ისაუბრეს.

Levan Davitashvili hosted the Ambassador of Japan
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili held a meeting with the Ambassador of Japan to Georgia, Tadaharu Uehara. At the meeting, the two sides discussed issues related to the Georgian wine export to Japan.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture outlined the importance of diversification of export markets and noted, that Japan is a promising and interesting market for Georgian wine.
“The interest in Georgian wines has been increasing in Asian markets in recent years. The Ministry is actively engaged in the marketing campaigns in the target countries, which are recommended under the market diversification strategy, including Japan. This year, the large-scale exhibition "Georgia Homeland of Wine" was held in Tokyo, where, wine experts expressed interest in Georgian wines, especially in Qvevri wines. The ratings are also very positive. Ultimately, we strive to increase awareness of Georgian wine export to the Japanese market to the greatest degree "Levan Davitashvili said.
The Japanese Ambassador to Georgia Tadaharu Uehara outlined the uniqueness of Georgian wine.
“We are ready to support Georgian side and increase export of unique Georgian wine to Japan. We strive to achieve a positive result, therefore, we should hold a working meeting, where we will jointly discuss all issues that are important to boost the popularization of Georgian wine in the Japanese market, including wine made by the small cellars, as well as produced by large companies ”the Japanese ambassador said.
At the meeting, the sides discussed future cooperation issues, embracing different agricultural fields, including to cooperate in the area of fire safety and prevention.