მარტვილის კანიონი ევროპის საბჭოს კონკურსის გამარჯვებული გახდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოს მიერ განხორციელებული მარტვილის კანიონის განვითარების პროექტი ევროპის საბჭოს ევროპის ლანდშაფტების კონვენციის ფარგლებში ჩატარებული კონკურსის გამარჯვებული გახდა. დაჯილდოების ცერემონია 2020 წელს, „ევროპის საბჭოს ლანდშაფტების ფორუმის“ ფარგლებში გაიმართება.გამარჯვების შესახებ ოფიციალური უწყება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ევროპის ლანდშაფტების კონვენციის აღმასრულებელი მდივნისგან, მაგელონ დეჟან-პონისგან მიიღო. როგორც წერილშია აღნიშნული, მარტვილის კანიონისათვის ჯილდოს მინიჭება მისმა განსაკუთრებულმა მნიშვნელობამ და საზოგადოების გარემოსდაცვითი ცნობიერების გაზრდაში შეტანილმა წვლილმა განაპირობა. ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტმა კი, პროექტი აღიარა როგორც ერთიანი ქსელის წევრი.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შემუშავებული პოლიტიკის შესაბამისად, ხორციელდება დაცული ტერიტორიების ეკოტურისტული განვითარება. ჩვენი კონცეფცია ვრცელდება ყველა დაცულ ტერიტორიაზე და მათი განვითარების დაგეგმვისას ვითვალისწინებთ სამ ძირითად ფაქტორს: პირველ რიგში, ინფრასტრუქტურული პროექტები საფრთხეს არ უნდა უქმნიდეს და უნდა იცავდეს უნიკალურ ბიომრავალფეროვნებას. მეორე - მას უნდა ჰქონდეს საგანმანათლებლო ფუნქცია; ვიზიტორთა ცენტრები სწორედ ამ მიზნით ეწყობა და მესამე, უმნიშვნელოვანესია რეგიონებში დაცული ტერიტორიების განვითარებით ხელი შევუწყოთ ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური დონის გაუმჯობესებას, ადგილობრივი ეკოტურისტული ბიზნესის განვითარებასა და სოფლის მეურნეობის გაძლიერებას“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
პრიზის მოსაპოვებლად წარდგენილი იყო ევროსაბჭოს 47 წევრი ქვეყნის არაერთი პროექტი, რომლებმაც მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს ლანდშაფტების აღდგენაში და შექმნეს მაგალითი იმისა, თუ როგორ უნდა ხდებოდეს მსოფლიოში ლანდშაფტების აღდგენა, მართვა და მართვის პროცესში მოსახლეობის ჩართულობის უზრუნველყოფა.
აღნიშნული კონკურსი 2008 წლიდან ტარდება და მასში ისეთი ქვეყნების პროექტები იმარჯვებენ, როგორებიცაა: საფრანგეთი, იტალია, შვეიცარია, გაერთიანებული სამეფო, ესპანეთი და ა.შ
მარტვილის კანიონი საქართველოს ერთ-ერთი გამორჩეული ბუნების ძეგლია. 2019 წელს, ის ყველაზე პოპულარული დაცული ტერიტორია გახდა. მიმდინარე წლის რვა თვეში კანიონს 150 000 ვიზიტორი ესტუმრა.
მარტვილის კანიონი ადგილობრივი მოსახლეობის მდგრადი განვითარების პროცესებში ჩართულობის ერთ-ერთი ნათელი მაგალითია. კანიონზე დაცული ტერიტორიების ვიზიტორთა ცენტრის აშენების და ინფრასტრუქტურის მოწყობის შედეგად ტურიზმი გახდა უსაფრთხო, გაიზარდა ვიზიტორთა რაოდენობა, მიმდებარედ შეიქმნა ახალი სამუშაო ადგილები.

The Martvili Canyon Development Project implemented by the Agency of Protected Areas of Georgia of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has become the winner of Landscape Award held within the Council of Europe Landscape Convention. The 2020 Award Ceremony will be held in the framework of Council of Europe Landscape Forum.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili has received an official letter from Maguelonne Déjeant-Pons, Executive Secretary of the European Landscape Convention. As letter notes, the project has gained the prize for its contribution to raising public awareness on environmental issues, as well as for its special importance. The Committee of Ministers of the Council of Europe recognized the project as a member of a single network.
“According to the policy developed by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the ecotourism development of protected areas is carried out.
Our concept covers all protected areas across the country, therefore, three key factors should be taken into consideration in the planning process: First, the unique biodiversity  of the country should not be put at risk by implimentation of infrastructure projects. Second – all projects should acquire an educational function, accordingly, visitor centers were set up for this purpose, and thirdly, by developing protected areas we are committed to developing local eco-tourism businesses, enhancing agriculture and improving socio-economic level of the local population in the regions  ”said Levan Davitashvili.
A great number of projects from 47 member states have been nominated for the Prize. These projects have played an important role in the landscape restoration and set an example of how landscapes should be restored and managed.
The aforementioned competition has been running since 2008 and projects submitted by different countries, including France, Italy, Switzerland, United Kingdom, Spain etc. are winners of the competition.
Martvili Canyon is one of the remarkable natural monuments of Georgia. In 2019, it became one of the most popular protected area. During the last eight months of this year, 150,000 people have visited the canyon.
Martvili Canyon is one of the clear examples of engagement of local community in the sustainable development process. As a result of the construction of the Canyon Visitor Center as well as arrangement of infrastructure, tourism has become safer, the number of visitors has been increased and new jobs have been created.