გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი „მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების" (მგვ) შესახებ სამუშაო შეხვედრას დაესწრო
შეხვედრაზე დაინტერესებულ მხარეებს შესაძლებლობა მიეცათ, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ნარჩენების მართვის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერა“ ფარგლებში შემუშავებულ ტექნიკური რეგლამენტების პროექტებს და მათზე დაკისრებულ სამომავლო ვალდებულებებს გაცნობოდნენ.
ტექნიკური რეგლამენტების პროექტები შეფუთვის ნარჩენების, ზეთების, აკუმულატორებისა და ბატარეების, ხმარებიდან ამოღებული სატრანსპორტო საშუალებების, ელექტრონული მოწყობილობების და საბურავების ნარჩენების მართვას მოიცავს და მწარმოებლებისათვის ეროვნული რეესტრის შემუშავებას ისახავს მიზნად.
„მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულება არის გარემოსდაცვითი პოლიტიკის მიდგომა, რომლის მიხედვითაც გარკვეული პროდუქციის მწარმოებლები და იმპორტიორები პასუხისმგებელნი იქნებიან როგორც ნარჩენებზე, რომლებიც წარმოიქმნება მათი პროდუქციის გამოყენების შემდეგ, ასევე, ამ ნარჩენების მართვის ფინანსურ უზრუნველყოფაზე. მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების დანერგვა საქართველოს გარემოსდაცვით სფეროში მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია, რაშიც ევროკავშირი საქართველოს აქტიურად ეხმარება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შეხვედრა ორგანიზებული იყო ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ნარჩენების მართვის სექტორის რეფორმის მხარდაჭერა“ ფარგლებში. აღნიშნული პროექტის მიზანია ცირკულარული ეკონომიკის, ნარჩენების პრევენციის, ხელახალი გამოყენების, აღდგენის, რეციკლირებისა და მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების დანერგვის ხელშეწყობა. პროექტი, ასევე, ითვალისწინებს ნარჩენების მონაცემთა ბაზისა და რეესტრის შექმნას.
ტექნიკური რეგლამენტების პროექტების განხილვა დაგეგმილია როგორც სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორთან, ისე ყველა დაინტერესებულ ბიზნესჯგუფთან.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili attends the workshop "Extended Producer Responsibility" (EPR)
At the meeting, the stakeholders were provided with an opportunity to learn more about the draft technical regulations developed under the frame of the EU-funded project for Waste Management Sector Reform and got acquinted with the commitments, that are planned to be implemented in the future.
Draft technical regulations includes the management of packaging waste material, oils, accumulators and batteries, end-of-life vehicles, electronic equipment and waste tires and aims to develop a national registry for producers.
“Extended producer responsibility is an environmental policy approach, whereby producers and importers of certain products will take a responsibility for the waste produced during the food production or use, the aforementioned approach also includes the responsibility for financial management of waste. Moreover, implementation of extended producer responsibility is an important step taken forward in the field of environmental protection, in which the EU is actively assisting Georgia ”Solomon Pavliashvili said.
The meeting was organized within the frame of the EU-funded project Support in the fields of Waste Management Sector Reform. The purpose of this project is to promote circular economy, waste prevention, re-use, recovery, recycling and introduction of extended producer responsibility. The project also envisages creation of a waste database and registry.
The isues realated to the draft technical regulations will be discussed with the representatives of both governmental and non-governmental sector and all interested business groups.