სიღნაღის რაიონში, სოფელ საქობოში, ზეთისხილის მოსავლის აღების და გადამუშავების საწარმოო პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი დაესწრო
ზეთისხილის ბაღები და გადამმუშავებელი საწარმო ჰოლანდიურ-თურქული ინვესტიციით და სახელმწიფო პროექტის „სოფლის მეურნეობის პროდუქციის გადამამუშავებელი საწარმოების თანადაფინანსება“ მხარდაჭერით შეიქმნა. საწარმოში, რომელშიც 800 ადამიანია დასაქმებული, განხორციელებული ინვესტიციების ჯამური რაოდენობა 5 მილიონი ლარია. დღეისათვის, ბაღი 1000 ჰექტარზე მეტ ფართობზეა გაშენებული; სამომავლოდ, ფართობების გაორმაგება კომპანიასთან „კახური ტრადიციული მეურნეობა“ ერთადაა დაგეგმილი.
ზეთისხილის საწარმო თანამედროვე ტექნოლოგიებითაა აღჭურვილი, რაც უმაღლესი ხარისხის კონკურენტუნარიანი ქართული პროდუქციის წარმოების საშუალებას იძლევა. ცივი გამოხდის მეთოდით მიღებული ზეითუნის ზეთი და საპონი კომპანიის ძირითადი პროდუქციაა, რომლის რეალიზაციაც ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე ხდება.
„მსოფლიოში ჯანსაღ კვებაზე მოთხოვნის ზრდის შესაბამისად იზრდება ზეთისხილის პოპულარობა. ამ პროდუქტს დიდი საექსპორტო პოტენციალი გააჩნია. პროექტის „დანერგე მომავალი” ფარგლებში, საქართველოში ზეთისხილის პლანტაციები უკვე გაშენებულია. ვფიქრობ, მომავალში ამ აგრარული კულტურის წარმოება კიდევ უფრო განვითარდება. ზოგადად, საქართველოში აგრარული დარგის ძლიერი მხარეა მეხილეობა; ზეთისხილის კულტურა, ძალიან დიდ წვლილს შეიტანს მეხილეობის განვითარებაში", - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ქალაქ მარაკეშში, მიმდინარე წელს გამართული ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს სხდომაზე ოფიციალურად მიიღეს გადაწყვეტილება საქართველოს ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოში გაწევრიანებასთან დაკავშირებით. 2020 წელს საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს თავმჯდომარე ქვეყანა იქნება და საბჭოს სხდომას თბილისი უმასპინძლებს.

Levan Davitashvili attended the olive harvesting and processing related activities in village Sakobo, Sighnaghi district
The olive orchards and processing plant was created with the support of the Dutch-Turkish investment and the state-funded project "Co-financing agricultural processing plants". 800 people are employed in the enterprise, whereby, total number of investments amounts to GEL 5 million. The orchard is planted on more than 1,000 hectares;
The orchard area is planned to increase by two times with the support of the company Kakhetsian Traditional Farming.
Olive enterprise is equipped with modern technologies, which enables to produce high quality competitive Georgian products. The cold process is used to make olive oil and soap which are the main products of the company, sold locally and internationally as well.
“ The popularity of olive oil is gradually increasing worldwide, along with the growing demand for healthy nutrition. This product has a great export potential. Under the project Plant the Future, the olive plantations have already been planted in Georgia. I believe, that fruit farming will be further developed and olive crops will greatly contribute to the development of fruit production and farming in Georgia "Levan Davitashvili said.
It is noteworthy, that Georgia will join the International Olive Council in accordance with the decision made at the International Olive Council meeting in Marrakech this year. Moreover, in 2020, Georgia will be a chair country of the International Olive Council and Tbilisi will host the event.