გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა „მესაქონლეობის ექსპო“ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა პროექტის ორგანიზატორებს მესაქონლეობის პირველი გამოფენის ორგანიზებით, ქვეყანაში ახალი ტრადიიცის დამკვიდრების ხელშეწყობისთვის და ვრცლად ისაუბრა მესაქონლეობის დარგის განვითარებაში ღონისძიების მნიშვნელობის საკითხზე.
„დღევანდელი დღე არის ძალიან მნიშვნელოვანი. აღნიშნული ღონისძიების ფარგლებში, ჩვენ შესაძლებლობა გვაქვს ფერმერებს დარგში არსებული მიღწევების შესახებ მივაწოდოთ ინფორმაცია, რაც თანამედროვე მაღალპროდუქტიული ჯიშების და ტექნოლოგიების გაცნობას გულისხმობს. მოგეხსენებათ, მესაქონლეობის მიმართულება რამდენად მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობის დარგში. შესაბამისად, მოხარული ვარ საქართველოში პირველი მესაქონლეობის გამოფენის ორგანიზებით და იმედი მაქვს, რომ ყოველწლიურად გამოფენის მასშტაბები და ღონისძიებაში ფერმერთა ჩართულობა ეტაპობრივად გაიზრდება“, -განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით ასევე აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელმა საქართველოში - ელიზაბეთ რუდმა მიმართა.
„მიხარია, რომ საქართველოში მესაქონლეობის პირველი გამოფენა იმართება, რომელიც ფერმერებს მათი ფერმერული შრომის საფუძველზე მიღწეული შედეგების წარმოჩენის და ახალი კონტაქტების დამყარების შესაძლებლობას აძლევს. ჩვენ მხარს ვუჭერთ მესაქონლეობის მიმართულების განვითარებით ქვეყანაში მდგრადი ეკონიმიკის მშენებლობის პროცესს“, - განაცხადა ელიზაბეთ რუდმა.
აღსანიშნავია, რომ „მესაქონლეობის ექსპო“ 2019-ის მიზანია საქართველოში რძისა და ხორცის სექტორებში კონკურენტუნარიანობის განვითარების ხელშეწყობა. კერძოდ, მაღალპროდუქტიული გენეტიკის მქონე მსხვილფეხა საქონლის და ადგილობრივი სელექციური ჯიშების პოპულარიზაცია და მათი მოშენებისთვის ინვესტიციების წახალისება,რაც აუცილებელია, როგორც ქართული რძისა და ხორცის სექტორების მიმართ მომხმარებლის ნდობის მოსაპოვებლად ასევე, მათი შემდგომი განვითარებისთვის.
„მესაქონლეობის ექსპოს“ ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით მოქმედი 19 ფერმის ორმოცდაათამდე სხვადასხვა კატეგორიის მაღალპროდუქტიული მსხვილფეხა საქონლის ჯიშების - ჰოლშტეინის, წაბლა შვიცის, ასევე ქართული ადგილობრივი ჯიშის - მეგრული წითელის მეწველი ფურები, დეკეულები და ხბოები იყვნენ წარმოდგენილი.
ღონისძიებაში ფერმერები, მსხვილფეხა საქონლის იმპორტიორები, მეცნიერები, ცხოველთა საკვების მწარმოებელი და იმპორტიორი კომპანიები, სასოფლო-სამეურნეო საშუალებების მომწოდებელი კომპანიები, ცხოველური წარმოშობის პროდუქტების გადამმუშავებლები, ფინანსური ორგანიზაციები, პროფესიული და ინდუსტრიული ასოციაციები მონაწილეობდნენ.
დამთვალიერებლებს გამოფენა-შეჯიბრის ფარგლებში, ასევე ადგილობრივი ნედლი რძისგან წარმოებული რძის პროდუქტების დაგემოვნების შესაძლებლობა ჰქონდათ.
აღსანიშნავია, რომ ღონისძიება საქართველოს მეცხოველეობის სანაშენე საქმის ასოციაციის ასევე, საქართველოს მერძევეთა ასოციაციის ორგანიზებით და აშშ-ის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“ პარტნიორობით გაიმართა, რომელსაც „LandO’Lakes Venture37“-ი და „საქართველოს ფერმერთა ასოციაცია“ ახორციელებს.
ღონისძიების გენერალურ სპონსორს- „საქართველოს ბანკი“; ოქროს სპონსორს -ცხოველთა ინოვაციური საკვების მწარმოებელი კომპანია- „ნუტრიმაქსი“ ხოლო, ვერსხლის სპონსორს -გლობალური კომპანია ცხოველთა თანამედროვე საკვების სფეროში - „სანო“ წარმოადგენდა.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili made a opening speech at the Livestock Expo
The Minister thanked the project coordinators for organizing the first cattle breeding exhibition and supporting a new tradition to introduce in the country, the Minister outlined the importance of the event in the development of the livestock sector.
“Today’s event is a very important, as we have an opportunity to inform farmers about the achievements in the field, which means an introduction of high productivity varieties along with the modern technologies. cattle breeding is very important agricultural area. Accordingly, I am pleased to organize the first livestock exhibition in Georgia and I hope that the scale of the exhibition and the involvement of farmers in the event will be gradually increased”said Levan Davitashvili.
The Acting US Ambassador to Georgia, Elizabeth Rood addressed the participants.
“I am delighted that the first livestock exhibition is held in Georgia, giving farmers the opportunity to show the results of their farming work and establish new contacts. We support the process of building a sustainable economy by developing livestock farming, ”
It is worth noting, that the Livestock Expo 2019 aims to promote competitiveness in the dairy and meat sectors in Georgia. In particular, the promotion of high-yielding genetically modified cattle and local breeds and encouragement to make investments in the livestock breeding is essential for gaining consumer confidence and plays a great role for further development of Georgian dairy and meat sectors.
Within the Livestock Expo, about fifty different types of highly productive cattle breeds - Holstein, Chestnut Schwitz, as well as Georgian local breed - Megrelian Red, calves were presented in fifty different farms across Georgia.
The farmers, cattle importers, scientists, animal feed producers and importers, agricultural suppliers, animal processors, financial organizations, professional and industry associations attended the event.
Under the exhibition, the visitors had an opportunity to taste dairy products made from local raw milk.
It is noteworthy, that the event was organized with the Georgian Livestock Breeding Association in partnership with a project funded by the US Department of Agriculture - Investing in Healthy and Quality Livestock, implemented by LandO'Lakes Venture37 and the Georgian Farmers Association.
General Sponsor of the event - Bank of Georgia; The gold sponsor - Innovative Animal Feed Production Company - Nutrimax, and the silver sponsor - the global animal feed company - Sano.