მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დანერგვის შესახებ საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართა
2019 წლის დეკემბერში, ძალაში შედის საქართველოს „ნარჩენების მართვის კოდექსით“ განსაზღვრული მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება, რომელიც კონკრეტული პროდუქციის მწარმოებლისა და იმპორტიორის მიერ ადამიანისა და ჯანმრთელობისათვის სახიფათო სპეციფიკური ნარჩენების შეგროვებასა და დამუშავებაზე, პასუხისმგებლობის აღებას ითვალისწინებს.სასტუმროში „Holiday Inn“, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დანერგვის შესახებ საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად, საერთაშორისო, დონორი ორგანიზაციების, კერძო სექტორის, სავაჭრო პალატების, ბიზნესასოციაციებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ღონისძიების მონაწილეებმა ელექტრო და ელექტრონული ნარჩენების კანონქვემდებარე აქტის პროექტი განიხილეს და ელექტრო და ელექტრონული პროდუქციის მწარმოებელი და იმპორტიორი კომპანიების მიერ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციის შექმნის პროცესში დახმარების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს.
შეხვედრის ფარგლებში, ასევე წარმოდგენილი იყო ევროპული ქვეყნების გამოცდილება მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციების მოწყობის, ოპერირების, მათ წინაშე მდგარი გამოწვევებისა და შესაძლებლობების შესახებ.
აღნიშნული პროექტი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), შვედეთის მთავრობის დაფინანსებით და ორგანიზაცია „Georgia’s Environmental Outlook – GEO“- სთან თანამშრომლობით ხორციელდება.

Consultation on the implementation of extended producer responsibility
In December 2019, the extended producer responsibility defined under the Georgian Waste Management Code will come into a force, moreover, the aforementioned policy approach will enforce producers and importers to take responsibility for management of the disposal of products they produce once those products are designated as harmful and no longer useful by consumers.
The Holiday Inn Hotel hosted a consultation meeting on the principle of extended producer responsibility, bringing together representatives of relevant departments of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, international, donor organizations, private sector, chambers of commerce, business associations and other stakeholders.
The participants discussed the draft project on the Electric waste and bylaws on Electronic Waste and drew their attention to the possibilities for assisting producers and importers of electrical /electronic products in the process of introduction of extended producer responsibility.
The experience of European countries, which already implemented the extended producer responsibility policy, the challenges and opportunities faced by the manufacturers were brought forward at the meeting.
The project is implemented with the support of the Ministry of Environmental protection and Agriculture of Georgia, with the financial support of the United Nations Development Program (UNDP), Swedish Government, in cooperation with the Georgia's Environmental Outlook - GEO.