საქართველოს სოფლის განვითარების მორიგი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა გახსნა.
უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრებმა განახლებული ინფორმაცია მოისმინეს 2019 წელს განხორციელებული იმ აქტივობების შესრულების შესახებ, რომლებიც სოფლის განვითარების 2017-2020 წლების სტრატეგიის სამოქმედო გეგმითაა გათვალისწინებული. შეხვედრაზე იმსჯელეს 2019 წლის ENPARD III-ის ვალდებულებების და მათი შესრულების მდგომარეობის შესახებაც.
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხრიდან, წარმოდგენილი იყო საქართველოს სოფლის განვითარების 2017-2020 წლების სტრატეგიის 2017-2018 წლების სამოქმედო გეგმის შუალედური შეფასება.
„უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს შეხვედრაზე განისაზღვრა ის პრიორიტეტული საკითხები, რომლებიც ევროკავშირთან თანმშრომლობის მიმართლებით შეიძლება დაიგეგმოს და რაც ევროკავშირთან ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაში დაგვეხმარება“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა.
როგორც საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის ეროვნულმა მენეჯერმა, ნოდარ კერესელიძემ შეხვედრაზე განაცხადა, გაეროს განვითარების პროგრამა EMPARD III-ის პროგრამის ფარგლებში მხარს უჭერს საკოორდინაციო საბჭოს, რომელიც სოფლის განვითარების პოლიტიკის მაკოორდინებელი სტრუქტურის გაძლიერების თვალსაზრისითაა შექმნილი. ნოდარ კერესელიძემ აღნიშნა, რომ გაეროს განვითარების პროგრამისთვის (UNDP) ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია საკოორდინაციო საბჭოს შესაძლებლობების გაძლიერება.
უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს შეხვედრა, ტრადიციულად, 6 თვეში ერთხელ იმართება. საბჭოს წევრები იმ ძირითად მიღწევებსა და საჭიროებებს განიხილავენ, რომლებიც საქართველოს მთავრობას ევროკავშირთან ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მიზნით აქვს განსახორციელებელი.
უწყებათაშორის საკოორდინაციო საბჭოს შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და სხვადასხვა სამთავრობო უწყების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The working meeting of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development of Georgia The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili opened the meeting, where members of the Interagency Coordination Council heard updated information on the steps taken in 2019 under the Rural Development Action Plan for 2017-2020 The participants set focus on the obligations of ENPARD III 2019 and the current state of their implementation. The representatives of the United Nations Development Program (UNDP) presented an interim evaluation of the 2017-2018 Action Plan of the national Rural Development Strategy 2017-2020. " The priority issues to be planned in cooperation with the EU were identified at the meeting, whereby, the main focus was set on key issues to further help in fulfilling obligations taken by Georgia under the E U " said Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Khatia Tsilosani. As National Project Manager at UN
The working meeting of the Inter-Agency Coordination Council for Rural Development of Georgia
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili opened the meeting, where members of the Interagency Coordination Council heard updated information on the steps taken in 2019 under the Rural Development Action Plan for 2017-2020
The participants set focus on the obligations of ENPARD III 2019 and the current state of their implementation.
The representatives of the United Nations Development Program (UNDP) presented an interim evaluation of the 2017-2018 Action Plan of the national Rural Development Strategy 2017-2020.
" The priority issues to be planned in cooperation with the EU were identified at the meeting, whereby, the main focus was set on key issues to further help in fulfilling obligations taken by Georgia under the E U " said Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Khatia Tsilosani.
As National Project Manager at UNDP Georgia, Nodar Kereselidze stated, under the EMPARD III, the UNDP supports the Coordination Council, which was established to further strengthen the interagency coordination structure  for rural development policy’’ .
The Interagency Coordination Council meeting is traditionally held once every six months. The members of the Council discuss the main achievements and needs facing the Government of Georgia to fulfill the obligations taken under the EU agreement.
The representatives of the relevant agencies within the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the United Nations Development Program (UNDP) and different government agencies attended the meeting.