გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციების, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების და დაინტერესებული პირების მონაწილოებით, საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის 2018-2020 წლების სტრატეგიის სამუშაო ვერსია განიხილეს
ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
გიორგი ხანიშვილმა მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას (FAO) სტრატეგიის დოკუმენტის სამუშაო ვერსიის შემუშავებაში აქტიური მხარდაჭერისთვის და ყურადღება აგრარული დარგის განვითარებაში ექსტენციის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის სტრატეგიის სამუშაო ვერსიის განხილვა ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით უზრუნველყოფს სტრატეგიის სრულყოფილი დოკუმენტის შემუშავებას “,- აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
ღონისძიებაზე მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოში ევროკავშირის დელეგაციის სოფლის მეურნეობის ატაშემ, პროგრამების მენეჯერმა, ჟორჟ დეუმ და FAO-ENPARD-ის პროექტების კოორდინატორმა, ხავიერ სანს ალვარესმა.
ექსტენციის განახლებული სტრატეგიის მიზანია, ცოდნისა და ინფორმაციის მიწოდების საფუძველზე, საქართველოს სოფლის მეურნეობის კონკურენტუნარიანობის ამაღლება, ფერმერულ საქმიანობაში ფერმერთა მხარდაჭერა და დღეს მოქმედი საინფორმაციო-საკონსულტაციო სისტემის გარდაქმნა ფერმერთა რეალურ საჭიროებებზე ორიენტირებულ ექსტენციის სამსახურად.
შეხვედრაზე ღონისძიების მონაწილეებმა სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის სტრატეგიაში ინიცირებულ ცვლილებებზე იმსჯელეს; მათ შორის, განიხილეს ინიციატივა სადემონსტრაციო ნაკვეთების ეროვნული ქსელის შექმნის შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ ქსელი საქართველოს მასშტაბით 276 კერძო და საჯარო სასოფლო-სამეურნეო მიწის საჩვენებელ ნაკვეთს გააერთიანებს. სტრატეგიის დოკუმენტით ასევე გათვალისწინებულია ფერმერთა საზოგადოებრივი საბჭოების - ფერმერთა საველე სკოლების მოწყობა და ექსტენციის პროცესებში კერძო სექტორის მეტი ჩართულობის უზრუნველყოფა, რომელსაც კოორდინაციას „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტო“ გაუწევს.
სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის 2018-2020 წლების სტრატეგიის განხორციელების საპილოტე რეგიონები რაჭა-ლეჩხუმი და გურია იქნება.

The officials of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, representatives of the international and donor organizations, NGOs and stakeholders gathered to discuss the draft of the National Strategy for Agricultural Extension in Georgia 2018-2019.
The First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Giorgi Khanishvili opened the meeting.
Giorgi Khanishvili thanked the representatives of the EU and the UN Food and Agriculture Organization (FAO) for their active support in developing the draft strategy document and outlined the role of agricultural extension in the sustainable development of the sector.
" All stakeholders step in the process to review the draft version of the agricultural extension strategy, which ultimately will lead to the development of a comprehensive strategy document" Giorgi Khanishvili said.
Mr. Georges Dehoux, newly appointed Programme Manager and Agricultural Attaché of the EU Delegation to Georgia and Program Assistant, Mr. Javier Sanz Alvarez, FAO Coordinator for ENPARD Projects in Georgia addressed the participants.
The goal of the strategy is to improve the competitiveness of the agriculture sector in Georgia by providing knowledge and information, support farmers in farming activities and help them to deliver the quality advisory services by transforming the current information and advisory system into a real needs-based extension service system.
At the meeting, the participants discussed changes initiated to make in the agricultural extension strategy, including an initiative to create a national network of agricultural demonstration plots.
It should be noted, that aforementioned network will unite 276 private and public agricultural demonstration land plots across Georgia.
The strategy document also envisages a creation of councils for farmer communities - farmers' field schools, as well as the involvement of the private sector in the extension process, which will be coordinated by the agricultural and Rural Development Agency.
Racha-Lechkhumi and Guria appeared to be pilot regions, where Agricultural Extension Strategy 2018-2020 will be implemented.