პირველად საქართველოში, საგამოფენო ცენტრში „ექსპო ჯორჯია“, მსოფლიოს ყველაზე პრესტიჟული გასტრონომიული ჩემპიონატის „Bocuse d’Or“ ეროვნული შესარჩევი კონკურსი გაიმართა
კონკურსი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
„Bocuse d’Or“ ჩვენი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტია, რადგან საქართველოს აქვს კარგი პოტენციალი სათანადო ადგილი დაიმკვიდროს მსოფლიოში გასტრონომიულ და კულინარიულ სექტორში. გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საფრანგეთის საელჩოს მხარდაჭერით, „Bocuse d’Or“-ის შესარჩევი კონკურსი საქართველოში პირველად ტარდება. გამარჯვებული შეფ-მზარეული ტალინში, ნახევარფინალის მონაწილე იქნება. მნიშვნელობიდან გამომდინარე, სამინისტრო ყოველთვის მზადა არის მხარი დაუჭიროს მსგავსი ტიპის პროექტებს”, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
„Bocuse d’Or Georgia“-ს ფარგლებში, 100 ქართველი მონაწილიდან 8 შეირჩა, რომელთა კერძებიც ქართველი და უცხოელი შეფმზარეულებისგან დაკომპლექტებულმა ჟიურის წევრებმა შეაფასეს.
ეროვნულ ჩემპიონატში გამარჯვებული ერიკ სარქისიანი გახდა, რომელიც ტალინში, საქართველოს სახელით, კონკურსის ევროპის ნახევარფინალში მიიღებს მონაწილეობას. აღნიშნულ კონკურსში წარმატებით ასპარეზობის შემთხვევაში კი, 2021 წელს, საქართველო საფრანგეთში, ქ. ლიონში, Bocuse d’Or -ის საერთაშორისო ფინალზე წარსდგება, სადაც 24 ქვეყნის ფინალისტები უმაღლესი ჯილდოს - „ოქროს ბოკუზი“ მოსაპოვებლად იბრძოლებენ.
„Bocuse d’Or Georgia“-ს მთავარი სპონსორია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, კონკურსის ორგანიზატორი - ბიზნეს-საკონსულტაციო სააგენტო „გასტრონავტი“, პროექტის წარმდგენი - საქართველოს გასტრონომიის ასოციაცია, მხარდამჭერი - საქართველოს კულინარიის ფედერაცია.

Georgia, Tbilisi Exhibition Center Expo -Georgia hosts the largest and prestigious gastronomic championship Bocuse d’Or for the first time
The Deputy Minister of Environment and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani opened the event.
Bocuse d'Or “is an important project for Georgia, our country has a great potential to take part and establish a proper place in the gastronomic and culinary sector worldwide. With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Embassy of France,  the Bocuse d'Or competition is being held for the first time in Georgia. The winner is a Chef of the Year 2019 semi-finalist, who will participate in the contest in Tallinn. Due to its importance, the Ministry expresses readiness to support similar projects ”Khatia Tsilosani said.
Within the frame of the Bocuse d'Or Georgia, 8 out of 100 Georgians were selected and judged by jury members comprising of Georgian and foreign chefs.
The winner of the national championship is Eric Sarkisian, on behalf of Georgia he will take part in the European semifinals in Tallinn. However, if success is achieved, in 2021, Georgia will compete in the Bocuse d'Or international final in France, Lyon. The 24 finalists will compete for the Golden Bocuse Award in the city of Lyon.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is the main sponsor of Bocuse d'Or Georgia, the organizer of the competition - Business Consulting Agency Gastronaut, Project Submitter - Georgian Gastronomy Association, supporter - Culinary Federation of Georgia.