იმერეთის რეგიონში, წყალტუბოს რაიონის სოფელ მაღლაკში სასათბურე კლასტერი იქმნება
„წყალტუბოში ახალი ტურისტული შესაძლებლობები ჩნდება. ჩვენ გვეყოლება ათობით ათასი ვიზიტორი და ამ გაზრდილ მოთხოვნას სჭირდება ხარისხიანი ადგილობრივი პროდუქციით მომარაგება. ჩვენ ვიწყებთ ახალი პროექტის განხორციელებას - სასათბურე კლასტერის „იმერეთის აგროზონა” შექმნას. ამ პროექტს სამინისტროში ხანგრძლივი დროის განმავლობაში ვამუშავებდით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, რომელიც წყალტუბოში იმყოფებოდა, სადაც შპს „ჰერბიას“ მიერ, სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით შექმნილი, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სასათბურე მეურნეობა დაათვალიერა და რეგიონში სასათბურე კლასტერის შექმნის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, წყალტუბო ყოველთვის იყო საქართველოს სავიზიტო ბარათი.
„სამწუხაროდ, 30 წელზე მეტია, ჩვენ ამ კურორტის გაცოცხლება ვერ შევძელით. სოციალური, კორპორატიული თუ, როგორც გსურთ, ისეთი პასუხისმგებლობა დავარქვათ ამას, მაგრამ ფაქტია, რომ ბიძინა ივანიშვილმა დაიწყო ამ კურორტის გაცოცხლება, რითაც რეგიონში ახალი შესაძლებლობები ჩნდება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
სასათბურე კლასტერის შექმნა მიზნად ისახავს სასათბურე სექტორის, როგორც დასავლეთ საქართველოს ტრადიციული საექსპორტო დარგის საექსპორტო პოტენციალის მაქსიმალური გამოყენების სტიმულირების გზით შემოსავლების ზრდას და ახალ ბაზრებზე წვდომის ხელშეწყობას.
უახლოეს დღეებში გამოცხადდება კონკურსი საპროექტო-საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვაზე, რომლის შედეგადაც გამარჯვებული კომპანიის მიერ წარმოდგენილი იქნება კლასტერის განვითარების კონცეფცია და გენერალური გეგმა, რომლის მიხედვითაც დაიწყება სათანადო სამუშაოების განხორციელება.
შპს „ჰერბიამ“ სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სასათბურე მეურნეობა შექმნა, სადაც სხვადასხვა ჯიშის მწვანილი მოჰყავთ. პროექტის ჯამურმა ღირებულებამ 3,000,000 ლარი შეადგინა, აქედან 592,000 ლარი გრანტია, ხოლო 1,050,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი.
ლევან დავითაშვილმა, იმერეთის გუბერნატორთან და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, სასათბურე მეურნეობა დაათვალიერა და სამუშაო პროცესს გაეცნო. სასათბურე მეურნეობაში წელიწადში, დაახლოებით, 1200 ტ მწვანილი მოჰყავთ, რომლის რეალიზაციაც ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრებზე ხორციელდება. სასათბურე მეურნეობაში 150 ადამიანია დასაქმებული.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფოს დახმარებით, „ერთიანი აგროპროექტის“ ფარგლებში, იმერეთის რეგიონში 2 ახალი სასათბურე შეიქმნა და 34 გაფართოვდა.

Greenhouse cluster to establish in the village Maghlaki, Tskaltubo district
“New tourism opportunities are emerging in Tskaltubo district. We will have tens of thousands of visitors and this increased demand will require an increased supply of local quality food products.
‘’We are launching a new project, that means a creation of a greenhouse cluster "Imereti Agro Zone". For a long time, we have been working on the aforementioned project at the Ministry ” stated Levan Davitashvili, while visiting Tskaltubo district, whereby he inspected a state-of-the-art greenhouse established by Herbia Ltd. At the meeting, the Minister set his focus on the importance of a greenhouse cluster in the region.
As the Minister noted, Tskaltubo has always been Georgia's visiting card.
“Tskaltubo has always been Georgia's visiting card. Unfortunately, for over 30 years, we have not been able to revive this resort. One can name it a corporate social responsibility, although the fact is, that Bidzina Ivanishvili started to revitalize the resort and create new opportunities in the region’’ said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili at the meeting
It should be noted, that creation of the greenhouse cluster aims to increase income of regional community and stimulate access to new markets by developing the greenhouse sector, including maximum utilization of the export potential in West part of Georgia.
In the coming days, a competition will be announced for the procurement of design–consultation service. The cluster development and general plan will be submitted by the winning company, upon which the relevant works will be undertaken.
With the financial support of Georgian Government, the LTD Herbia established a state-of-the-art greenhouse, where different herbs are grown. The total cost of the project is GEL 3,000,000, out of which GEL 592,000 is a grant and GEL 1,050,000 is a preferential loan.
Levan Davitashvili, together with the Governor of Imereti and local authorities, visited the greenhouse and got acquainted with the working process. The greenhouse produces about 1200 tonnes of herbs annually, which is sold locally and internationally. 150 people are employed in the greenhouse.
It is noteworthy, that through Georgian Government support, two new greenhouses were created and 34 more expanded in  Imereti region.