„ეს არის უმნიშვნელოვანესი რეფორმის დასაწყისი, რომელიც ხელს შეუწყობს მიწის რეგისტრაციას“, - ლევან დავითაშვილი
მიწის რეგისტრაციის რეფორმის ფარგლებში რეგისტრაციის გამარტივებული წესის შესახებ, იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებული საკანონმდებლო ინიციატივა, მთავრობამ დღეს დაამტკიცა და პარლამენტს გადაუგზავნა. მინისტრის განცხადებით, იუსტიციის სამინისტროს მიერ მომზადებული კანონმდებლობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის მნიშვნელოვან საკითხებს გადაჭრის და სამინისტროს მიერ განხორციელებულ პროგრამებს კიდევ უფრო მოქნილს გახდის.„ეს პრობლემა ქვეყანაში წლებია დგას. სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხით, ჩვენ ძალიან ბევრ პროგრამას ვახორციელებთ, მაგრამ მნიშვნელოვანი წინაპირობა რეგისტრირებული მიწის მფლობელობაა. ჩვენი გუნდი წლებია ამ თემაზე მუშაობს. საბოლოოდ ვფიქრობ, რომ ის პაკეტი, რომელიც დღეს არის წარმოდგენილი, ბევრი მიმართულებით არსებული საკითხის მოგვარებას ისახავს მიზნად. არსებულ კანონმდებლობაზე მუშაობის წინაპირობა იყო ის, რომ მიწის სისტემური რეგისტრაციის წარმართვის სწორი მეთოდოლოგია ჩამოგვეყალიბებინა. სახელმწიფო, უკვე 2020 წლიდან, მასშტაბურ და სისტემურ რეგისტრაციას დაიწყებს. ეს არის ერთადერთი გამოსავალი, რომ ჩვენ დაურეგისტრირებელი მიწები აღარ გვქონდეს, რაც არის საფუძველი იმის, რომ განვითარდეს მიწის ბაზარი და შესაბამისად სოფლის მეურნეობა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მთავრობის სხდომაზე დამტკიცებული საკანონმდებლო ცვლილების თანახმად, მიწის რეგისტრაცია მოქალაქეებს უფრო უმარტივდებათ. 2022 წლის პირველ იანვრამდე დოკუმენტაციის მოძიება და სისტემატიზაცია, გარიგებაზე მხარეთა ხელმოწერების დამოწმება, სანოტარო მედიაცია, მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლების აღიარება, ფაქტების კონსტატაცია უსასყიდლოდ, საზღაურის გარეშე შესრულდება, ხოლო მიწის ნაკვეთზე საკუთრების უფლება და მასში ცვლილება სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურების საფასურის გადახდის გარეშე დარეგისტრირდება.
სისტემური რეგისტრაციის ფარგლებში, 2022 წლის პირველ იანვრამდე სამკვიდრო მოწმობის გაცემა უფასო იქნება.

''This is the beginning of the most important reform to support the land registration process '' said Levan Davitashvili
Under the land registration reform, the legislative initiative prepared by the Ministry of Justice to simplify the procedure of registration was approved by Georgian Government today and forwarded to Parliament. According to the Minister, the legislation prepared by the Ministry of Justice will solve important issues and make the programs implemented by the Ministry even more flexible.
“ Our country faces this problem over the years. We are implementing a big number of agricultural development programs, although the ownership registration for land appears an important precondition. Our team has been working on this topic for years. Ultimately, I believe, that the package presented today will resolve the aforementioned issue. From the beginning, it was our goal to develop proper methods for systematic land registration. Georgian Government will start the large-scale and systematic land registration from 2020. As a result, we will no longer face the problems related to unregistered lands, moreover, the aforementioned reform will facilitate to the development of land market and agricultural sector in the country”Levan Davitashvili said.
The legislative change was approved at a government meeting, according to which, the land registration will become much more easier for citizens. The document retrieval and systematized approach, authentication of signatures of the parties intending to make a contract, notary mediation, land rights addressing the ownership of land, as well as verification of facts will be free of charge until January 1, 2022, as for the land ownership rights and changes made within, the land will be registered without paying the service fee.
Under the frame of the systematic registration, the certificate of inheritance will be issued free until 1st January, 2022.