სოლომონ პავლიაშვილი ვეტერინარული დაავადებების შესახებ ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო
ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ქალაქ ჩიკაგოში ვეტერინარული დაავადებების შესახებ ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია (CRWAD) გაიმართა.
ღონისძიებაში 55 ქვეყნიდან 500-ზე მეტი მეცნიერი და დარგის სპეციალისტი მონაწილეობდა. კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეებმა სამეცნიერო ნაშრომები და პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
საერთაშორისო კონფერენციაში, აშშ-ის ბიოლოგიური საფრთხის შემცირების სააგენტოს (DTRA) მიწვევით საქართველოდან გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორიის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
„მსგავსი მასშტაბის კონფერენციაში მონაწილეობა, საშუალებას გვაძლევს გავეცნოთ და გავიზიაროთ ცხოველთა დაავადებებთან ბრძოლის, დიაგნოსტირების თანამედროვე მეთოდები და მიდგომები, ასევე საერთაშორისო ასპარეზზე წარმოვაჩინოთ საქართველოში მიმდინარე სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის შედეგები და მიღწევები. ვეტერინარულ დაავადებებთან ბრძოლის წარმატებული საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარება და დანერგვა, ხელს შეუწყობს ქვეყნაში მეცხოველეობის დარგის განვითარებას, ჯანსაღი პროდუქციის წარმოებას, შემოსავლების ზრდას და ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებას“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
კონფერენციაზე, ქართველმა სპეციალისტებმა წარმოადგინეს სამეცნიერო ნაშრომები თემებზე: საქართველოში წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის ჭირის დიაგნოსტირების თანამედროვე მეთოდები; საქართველოში თურქულის დაავადების დიაგნოსტირება/კვლევები ეპიდზედამხედველობის მიზნით; საქართველოში ბრუცელოზის შემთხვევების შეფასება.
ყოველწლიურ კონფერენციაზე, ვეტერინარიის სფეროში მოღვაწე მსოფლიოს წამყვანი მეცნიერ-თანამშრომლები და სპეციალისტები ერთმანეთს აცნობენ ცხოველთა დაავადებებთან ბრძოლის თანამედროვე მიღწევებს და უზიარებენ გამოცდილებას ცხოველთა განსაკუთრებით საშიში დაავადებების დიაგნოსტირებისა და მკურნალობის ეფექტიან მეთოდებზე. ღონისძიების ფარგლებში, განიხილება ყველა ის აქტუალური თემა და საკითხი, რომელიც ცხოველთა ბაქტერიულ, ვირუსულ და ინფექციურ დაავადებებს ეხება და განსაკუთრებით საყურადღებოა.

Solomon Pavliashvili attended the Annual Conference of Research Workers in Animal Diseases (CRWAD)
The annual International Conference of Research Workers in Animal Diseases (CRWAD) held in Chicago, USA brought together more than 500 scientists and specialists from 55 countries, whereby, the participants delivered presentations and set focus on their scientific works.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili along with the representatives of the Laboratory of the Ministry of Agriculture participated in the conference at the invitation of the US Agency for Biological Hazard Reduction (DTRA).
“This conference is a great opportunity for us and all participants  to share modern methods,  diagnostic techniques and get familiar with other countries approaches in relation with animal diseases, under the conference we present the results and achievements of current scientific-research activities implemented in Georgia. Sharing, as well as introducing successful international practices in the fight against the veterinary diseases will contribute to the development of livestock sector, facilitate to the production of healthy, disease free products, increase of incomes and economic growth of the country ”- said Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
At the conference, Georgian specialists presented scientific works on: Modern methods of diagnosing the cattle plague, Murray valley encephalitis in Georgia; Diagnosis / surveillance studies of above mentioned animal diseases and evaluation of cases of brucellosis in Georgia.
At the conference, the world's leading veterinary scientists and specialists share latest achievements and experiences on effective methods of diagnosing and treating particularly dangerous animal diseases. The  thematic areas of the conference cover all relevant topics and issues related to bacterial, viral and infectious diseases of animals.