მწვანე ეკონომიკის ინოვაციების ფორუმის ფარგლებში, საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტის სტუდენტებმა და სატყეო სექტორით დაინტერესებულმა მხარეებმა ტყის რესურსებით მდგრად სარგებლობაზე ბიზნესგეგმები წარმოადგინეს
შეხვედრა კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN) ინიციატივით გაიმართა.
ფორუმის მონაწილეებს სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ და ავსტრიის განვითარების სააგენტოს სამხრეთ კავკასიის ოფისის წარმომადგენელმა - ნინო ტოგონიძემ.
მინისტრის მოადგილემ ყურადღება სატყეო სექტორის მართვაში ახალგაზრდების ჩართულობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„მნიშვნელოვანია, რომ ფორუმზე წარმოდგენილი იყო ბიზნესკონცეფციები, სადაც აქცენტი გაკეთდა ტყის არამერქნულ რესურსებზე და ეკოტურიზმის განვითარებაზე. მისასალმებელია, რომ წარმატებულ პროექტებს ავსტრიის განვითარების სააგენტო დააფინანსებს“, - განაცხადა იური ნოზაძემ.
ფორუმის პირველი დღე ენერგეტიკის მიმართულებით მომზადებული ბიზნესკონცეფციების განხილვას დაეთმო, ხოლო მეორე დღე, ტყის სერვისების მრავალფუნქციური გამოყენების თემაზე სტუდენტების მიერ მომზადებულ კონცეფციებს.
კომპეტენტურმა სპეციალურმა კომისიამ, სატყეო სამუშაო ჯგუფთან ერთად, სტუდენტების მიერ მომზადებული კონცეფციებიდან ოთხი შეარჩია.
პროგრამა ინიცირებულია პროექტის „ტყის მდგრადი მართვა სოფლის განვითარებისათვის“ ფარგლებში, რომელიც ავსტრიის თანამშრომლობა განვითარებისათვის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Under the frame of the Green Economy and Innovation Forum, the students from different universities of Georgia, as well as forestry sector stakeholders presented business plans for sustainable use of forest resources. The Caucasus Environmental NGO Network (CENN) organized the forum
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Yuri Nozadze and the representative of the Austrian Development Agency, South Caucasus Office, Nino Togonidze addressed the participants.
The Deputy Minister outlined the importance of youth involvement in the management of forestry sector.
“Business concepts presenting at the forum with the main focus on non-timber forest resources and development of ecotourism is of utmost importance. We welcome to the Austrian development Agency to finance successful projects in the country ” Yuri Nozadze said.
The first day of the forum was dedicated to the discussion of business concepts prepared in the field of energy and the second day to the students' concepts on the multifunctional use of forest services.
The Special Commission together with the Forestry Working Group, selected four concepts prepared by the students.
The program is initiated under the frame of the project "Sustainable Forestry Management for Rural Development", which is financially supported by Austrian Development Cooperation.