მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) მოთხოვნები FAO-ს ორგანიზებით გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე განიხილეს
21-22 ნოემბერს, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) სათაო ოფისის (რომი) ორგანიზებით, თბილისში, რეგიონული სამუშაო შეხვედრა თემაზე: „მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) გამჭვირვალობის მოთხოვნები სოფლის მეურნეობასა და თევზის მრეწველობაში“ გაიმართა.შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა გახსნა. ღონისძიებას მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის (WTO) წარმომადგენელი დივაკარ დიქსიტი, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენლები აჰმად მუხტარი, მარსიო კასტრო დე სოზა და ირინა კობუტა უძღვებოდნენ.
სამუშაო შეხვედრაზე, დარგის ექსპერტებმა მონაწილეებს გააცნეს ის ახალი წესები, მიდგომები და ინსტრუმენტები, რომლებიც სოფლის მეურნეობის პროდუქციით ვაჭრობისა და თევზის მრეწველობის სუბსიდირების გამჭირვალობის უზრუნველსაყოფად გამოიყენება.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ WTO-ს წევრი ქვეყნების (საქართველო, სომხეთი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, მოლდოვა, რუსეთის ფედერაცია, ტაჯიკეთი, უკრაინა) და WTO-ს წევრობის კანდიდატი ქვეყნების (ბელორუსია და უზბეკეთი), WTO ნოტიფიკაციის ეროვნული უწყებების და შესაბამისი სამინისტროების წარმომადგენლები, რომლებიც ჩართული არიან სოფლის მეურნეობის პროდუქციით ვაჭრობისა და თევზის მრეწველობის რეგულირების სფეროში ნოტიფიკაციების მომზადებაში.
შეხვედრა გაიმართა FAO-ს რეგიონული ინიციატივის ფარგლებში, რომელიც გულისხმობს სოფლის მეურნეობის პროდუქციით ვაჭრობისა და საბაზრო ინტეგრაციის გაუმჯობესებას. აღნიშნული ინიციატივა მიზნად ისახავს ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების საექსპორტო პოტენციალის გაძლიერებას, ასევე გლობალურ სავაჭრო ურთიერთობებში მათი ინტეგრაციის ხელშეწყობას.

The regional workshop on WTO transparency in Agriculture and Fisheries
On November 21-22, FAO office in Rome organized  a regional workshop on "WTO Transparency in Agriculture and Fisheries" . The meeting was held in Tbilisi.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Khatia Tsilosani made an opening speech at the meeting. World Trade Organization (WTO) representative Diwakar Dixit, UN Food and Agriculture Organization (FAO) representatives Ahmad Mukhtar, Marcelo, Castro de Souza and Irina Kobutta led the event.
During the workshop, the experts brought forward new rules, approaches and tools used to ensure trade of agricultural products and  improve the transparency of fisheries subsidies.
The representatives of WTO Member States (Georgia, Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Russian Federation, Tajikistan, Ukraine) and WTO candidate countries (Belarus and Uzbekistan) participated in the meeting along with WTO National Notification Authorities and relevant Ministries, which are engaged in trade regulations, creating notifications for agricultural products and fishery .
The meeting was held under the frame of the FAO Regional Initiative, which aims to improve trade and market integration of agricultural products. The initiative aims to strengthen the export potential of European and Central Asian countries, as well as to facilitate their integration into global trade relations.