გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა საქართველოს ეროვნული სატყეო პროგრამის მე-6 პლენარული შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
ლევან დავითაშვილმა ვრცლად ისაუბრა ტყის ახალი კოდექსის, როგორც სექტორში პოლიტიკის გამტარებელი დოკუმენტის მნიშვნელობაზე და ყურადღება ტყის მდგრად მართვაზე გაამახვილა.როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, ტყის ინვენტარიზაცია და ტყის საინფორმაციო სისტემა სექტორში განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა დონორ ორგანიზაციებს აქტიური მხარდაჭერისთვის და განსაკუთრებული ყურადღება გერმანიის მთავრობის მხრიდან სექტორის განვითარებაში შეტანილი წვლილის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„საქართველოს ტერიტორიის 40% ტყის საფარია. მისი მოვლა ჩვენი განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა და მოვალეობაა. ჩვენ, პარტნიორი და საერთაშორისო ორგანიზაციების მხარდაჭერით, არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადავდგით. სახელმწიფო პოლიტიკის ფარგლებში, სამომავლოდ დაგეგმილი ღონისძიებების განხორციელების დროს, პარტნიორებთან ეფექტიანი თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება“,- განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
შეხვედრაზე, ტყის მართვასა და ზედამხედველობაზე პასუხისმგებელმა უწყებებმა - საქართველოს ეროვნულმა სატყეო სააგენტომ, დაცული ტერიტორიების სააგენტომ, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა, აჭარის ა/რ სატყეო სააგენტომ - 2019 წელს მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები წარმოადგინეს.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში ეროვნული სატყეო პროგრამა 2013 წლიდან მიმდინარეობს, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტი, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის (GIZ) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს და რომლის მიზანსაც საქართველოში სატყეო სექტორის რეფორმის ხელშეწყობა ასევე, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში დაინტერესებული მხარეების ჩართულობის უზრუნველყოფა წარმოადგენს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები იური ნოზაძე და სოლომონ პავლიაშვილი, სამინისტროს შესაბამისი უწყებების, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოს, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ), დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili made an opening speech at the 6-th Plenary Meeting of the National Forestry Program of Georgia
Levan Davitashvili outlined the importance of the new Forest Code as a policy document focusing on the sustainable forest management.
Levan Davitashvili noted, that forest inventory and forest information system gains special importance in terms of the development of the sector. The Minister expressed his gratitude to donor organizations for their active support and underlined the importance of the German Government's contribution to the development of the sector.
“40% of the territory of Georgia is covered by forest. Our main responsibility and duty is to take special care of our forests. We have taken a number of important steps with the support of our partners and international organizations. Under the frame of the state policy, effective cooperation with our partners will be continued in the future as well ”  Levan Davitashvili said.
At the meeting, the agencies responsible for forestry management and supervision - the National Forestry Agency of Georgia, the Agency of Protected Areas, Department of Environmental Supervision, Adjara AR Forestry Agency - presented the results and future plans for 2019.
It should be noted, that  national forestry program has been implementing in Georgia since 2013 by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Department of Forestry and Biodiversity, through financial support of the German Society for International Cooperation (GIZ) aiming to promote the forestry sector reforms in Georgia and increase stakeholders engagement in the decision-making process.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture Yuri Nozadze and Solomon Pavliashvili, representatives of relevant  Agencies, the Embassy of the Federal Republic of Germany, German International Cooperation Society (GIZ), diplomatic corps and other stakeholders attended the meeting.