საქართველო ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს პრეზიდენტი ქვეყანა გახდა
მადრიდში გამართული ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს მე-60 საიუბილეო შეხვედრის ფარგლებში, საქართველო ოფიციალურად დასახელდა აღნიშნული ორგანიზაციის პრეზიდენტად.
შეხვედრას საქართველოს დელეგაცია ესწრებოდა, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილის ალექსანდრე ხვთისიაშვილისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილის ხატია წილოსანის ხელმძღვანელობით.
ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვით ესპანეთის სოფლის მეურნეობის, მეთევზეობისა და სურსათის მინისტრი ლუის პლანასი გამოვიდა, რომელმაც საკუთარ გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა საქართველოს, როგორც ორგანიზაციაში ახალი წევრის მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ ესპანეთის სამეფო მიესალმება საქართველოს გაწევრიანებას ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოში და სთავაზობს მას ცოდნის გაზიარების, უახლეს ტექნოლოგიებზე წვდომისა და ზეთისხილის წარმოების ესპანური გამოცდილების გაზიარებას.
როგორც საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ხატია წილოსანმა საკუთარ გამოსვლაში განაცხადა, საქართველოს წევრობა აღნიშნულ ორგანიზაციაში მნიშვნელოვანია, ვინაიდან, საქართველოს მთავრობა ხელს უწყობს ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობების გაძლიერებას, ხარისხიანი პროდუქციისთვის გასაღების ბაზრებზე წვდომას და მდგრადი განვითარების პრინციპების გათვალისწინებით, სწორი სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკის დანერგვას. ამასთანავე, ჩვენი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანია, რომ ზეთისხილს გააჩნია უნიკალური თვისება, ხელი შეუწყოს დეგრადირებული ნიადაგების აღდგენას და შეამციროს მავნე ზეგავლენა კლიმატზე. ამასთანავე, მისგან წარმოებული პროდუქტი ხელს უწყობს ადამიანის ჯანმრთელობის გაუმჯობესებას და გააჩნია პრევენციული მოქმედების უნარი მრავალი დაავადების წინააღმდეგ.
„ახალი პლანტაციების გაშენება ხელს შეუწყობს ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმებასა და ეკონომიკური კეთილდღეობის ზრდას. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული საბჭო საკუთარი წევრებისთვის ითვალისწინებს ინვეტიციების მოზიდვასა და საერთო სტანდარტით წარმოებული პროდუქციის რეალიზაციაში ხელშეწყობას“, -განაცხადა ხატია წილოსანმა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა, საქართველოს სახელით, ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭოს თავმჯდომარედ საქართველოს ზეთისხილის ასოციაციის თავმჯდომარე გიორგი სვანიძე წარადგინა.
შეხვედრის დასასრულს, მადრიდში, ორგანიზაციის წინ, 17 ქვეყნის დროშის გვერდით საქართველოს დროშა აღიმართა და ეზოში, საქართველოდან ჩამოტანილი ზეთისხილის ნერგი დაირგო.
ქართული დელეგაცია წარმოდგენილი იყო, როგორც სამთავრობო, ისე ბიზნესწრეების წარმომადგენლებით: საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ესპანეთის სამეფოში, ანდორას, ალჟირის და მაროკოს სამეფოში, ილია გიორგაძე, საქართველოს საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი დავით საგანელიძე და კომპანიის „ქართული ტრადიციული მეღვინეობა“ დამფუძნებელი ზურაბ ჩხაიძე.
ზეთისხილის საერთაშორისო საბჭო 1959 წელს დაარსდა და 17 ქვეყანას აერთიანებს. 2019 წელს თავმჯდომარე ქვეყანა ეგვიპტის სამეფო იყო.
საქართველოს დელეგაციამ ვიზიტის ფარგლებში მადრიდის ათასწლოვანი ზეთისხილის რეკრეაციული ზონა დაათვალიერა, სადაც 500-მდე უნიკალური სახეობის ზეთისხილის ათასწლოვანი ხე იზრდება.

Georgia became the President of the International Olive Council
Georgia was named the President of the International Olive Council (IOC), an intergovernmental organization of states that produces olives and products derived from olives, such as olive oil. Georgia officially gained the presidency during the 60th jubilee of the organization’s establishment in Madrid, Spain.
Georgian delegation was led by the Deputy Foreign Minister Alexander Khvtisiashvili and Deputy Minister of Environmental protection and Agriculture, Khatia Tsilosani.
At the meeting of the Olive International Council , the Minister of Agriculture, Fisheries and Food in Spain, Luis Planas delivered a speech, whereby, he set focus on the IOC, outlined the importance of Georgia to become the member of the International Olive Council and noted, that the Kingdom of Spain welcomes new members of the International Olive Council, improves their access to new technologies and willingly shares knowledge and experience on olive production.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Khatia Tsilosani noted, that, the membership of the organization is very important, Georgian government strengthens economic capacity, supports producers of high-quality products and helps them to have an access to new markets, moreover, in line with the principles of sustainable development, Georgian Government introduces best agricultural practices in the country. At the same time, olives have the unique quality in restoring degraded soils and reducing adverse effects of the climate. In addition, olive products help to improve human health and prevent many diseases. Arrangement of olives plantations contributes to the employment of locals as well as economic growth in the country. The Council helps its members in the attraction of investments and selling of products derived from olives”  Tsilosani said.
On behalf of Georgia, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani nominated the Chairman of the Georgian Olive Association, Giorgi Svanidze as the Chairman of the International Olive Council.
At the end of the meeting, Georgian state flag was placed next to the flags of 17 countries and an olive tree brought from Georgia was planted in the yard.
Georgian delegation was comprised of the representatives of government and business circles: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Kingdom of Spain, Andorra, Algeria and Morocco, Ilia Giorgadze, Executive Director of the Georgian Partnership Fund David Saganelidze and founder of ‘’Georgian Traditional Winery’’ Zurab Chkhaidze.
The International Olive Council was established in 1959 and unites 17 countries.. Egypt chaired the IOC in 2019.
During the visit, the Georgian delegation visited the ancient Olive Recreation Area in Madrid, which includes about 500 unique olive trees.