ლევან დავითაშვილი: „ციტრუსის ხარისხის გათვალისწინებით, 2019 წელი ფერმერებისთვის გამორჩეულად წარმატებული იქნება"
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარესთან, თორნიკე რიჟვაძესთან და აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრთან, ტიტე აროშიძესთან ერთად, ბათუმში ციტრუსის საკოორდინაციო შტაბის მუშაობას გაეცნო.„ციტრუსის ხარისხის გათვალისწინებით, 2019 წელი ფერმერებისთვის გამორჩეულად წარმატებული იქნება. მანდარინის კრეფის სეზონი ინტენსიურ ფაზაში შედის, ეს არის ერთ-ერთი ინდუსტრიული კულტურა, რომელზეც დიდწილად არის დამოკიდებული აჭარის და გურიის მოსახლეობის შემოსავლები და მათი ეკონომიკური მდგომარეობა. შესაბამისად, აჭარაში განსაკუთრებით აქტიურად მიმდინარეობს საორგანიზაციო სამუშაოები. რაც შეეხება მიმდინარე წელს, უნდა აღინიშნოს, გვაქვს ხარისხიანი მოსავალი, რაც პირდაპირ კავშირშია ფასებთან. კარგი შედეგები გვაქვს ბაზრების დივერსიფიკაციის კუთხით. ძირითადი ბაზარი, ტრადიციულად, უკრაინა და რუსეთია, თუმცა მოთხოვნა გაზრდილია შუა აზიაში, დაინტერესებაა ბელორუსიდანაც; ბაზრების გეოგრაფია იზრდება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა აღნიშნა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობას გათვალისწინებული აქვს სუბსიდირება იმ შემთხვევაში, თუ საჭირო გახდა. ყველა რესურსი მობილიზებულია, რომ მოსახლეობას ჩაბარების პრობლემა არ შეექმნას. საწარმოები სრულ მზადყოფნაშია, რომ მანდარინის დაბინავების პროცესმა რიგების გარეშე ჩაიაროს.
ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ქობულეთის მუნიციპალიტეტში ციტრუსის მიმღებ-გადამმუშავებელი საწარმო შპს ,,ქართული მანდარინი’’ დაათვალიერეს და ციტრუსის მიღების პროცესს ადგილზე გაეცნენ.
,,ქართული მანდარინი’’ მიმდინარე წელს გეგმავს 1000 ტონამდე სტანდარტულ ციტრუსის მიღებას და 20000 ტონამდე არასტანდარტული მანდარინის გადამუშავებას, რომლისგანაც დამზადდება კონცენტრირებული წვენი.
დღეის მდგომარეობით, უკვე ექსპორტირებულია 7 900 ტონა სტანდარტული მანდარინი. წელს ტრადიციულ ბაზრებს (რუსეთი, უკრაინა, სომხეთი, ყაზახეთი, აზერბაიჯანი) 4 ქვეყანა სლოვენია, სინგაპური, ლიეტუვა და ყატარი დაემატა.
ნარინჯისფერი რთველის ორგანიზებულად ჩატარების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ რეგიონში ციტრუსის რეალიზაციის საკოორდინაციო შტაბი აამოქმედა, რომლის ძირითადი მიზანი მანდარინის ჩაბარების პროცესის შეუფერხებელი მიმდინარეობის უზრუნველყოფაა.

Levan Davitashvili: "Considering the quality of citrus, 2019 will be extremely successful for farmers"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili together with the Chairman of Government of Adjara Tornike Rizhvadze and Minister of Agriculture of Adjara Tite Aroshidze got acquainted with the activities of the Citrus Coordination Center in Batumi.
“Considering the quality of citrus, 2019 will be extremely successful for farmers. Tangerine harvest season reaches its peak. Tangerine is one of the best industrial crops and sources of income  of the residents in Adjara and Guria regions.
Therefore, organizational works are undertaken in Adjara region. This year, we have a quality crop that is directly related to the prices of citrus. We have good results in terms of market diversification. The main markets are traditionally Ukraine and Russia, although demand has been increased in Central Asia and Belarus as well; The export market areas are increasing” Levan Davitashvili said.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture noted, that the Government of the Autonomous Republic of Adjara will provide subsidies in cases of necessity. All resources are mobilized to ensure farmers not to face problems in delivering their citrus. Enterprises are fully prepared to make the tangerine harvest as smooth as possible.
The representatives of the government paid a visit to the citrus processing company Ltd "Georgian Mandarin" in Kobuleti municipality and got acquainted with the citrus delivering process.
This year, ‘’Georgian Mandarin’’ plans to receive up to 1,000 tons of standard citrus fruit and process up to 20,000 tons of non-standard – poor quality tangerine, out of which concentrated juice will be produced.
As of today, 7 900 tones of standard tangerines have been exported. Slovenia, Singapore, Lithuania and Qatar were added to our traditional markets (Russia, Ukraine, Armenia, Kazakhstan, Azerbaijan).
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Government of Adjara, the Ministry of Agriculture of Adjara has set a citrus coordination headquarter to make the 2019 tangerine harvest and delivery process as smooth as possible.