გიორგი ხანიშვილი: „სტრატეგიული დოკუმენტის შემუშავებისთვის საჯარო განხილვას მნიშვნელოვანი როლი ენიჭება“
საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის და 2021- 2023 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული პროექტების დასკვნითი საჯარო განხილვისადმი მიძღვნილი შეხვედრა მისასალმებელი სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა გახსნა.გიორგი ხანიშვილმა სტრატეგიის, როგორც პოლიტიკური დოკუმენტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და მადლობა გადაუხადა ევროკავშირს, გაეროს განვითარების ფონდს და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას სტრატეგიის შემუშავებაში გაწეული ექსპერტული და ფინანსური დახმარებისთვის.
„სტრატეგია, რომელიც სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების სტრატეგიების კონსოლიდირებულ და განახლებულ ვერსიას წარმოადგენს, საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების ძირითადი ორიენტირის განმსაზღვრელი დოკუმენტია. უმნიშვნელოვანესია სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის დაინტერესებულ მხარეებთან განხილვა, რაც საჯაროობის პრინციპის დაცვით, სრულყოფილი დოკუმენტის შემუშავებას უწყობს ხელს. ჩვენი მიზანია, სოფლად მცხოვრებ მოსახლეობას ღირსეულად ცხოვრების შესაძლებლობა ეტაპობრივად შევუქმნათ“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის ძირითად სტრატეგიულ მიმართულებებს სასოფლო-სამეურნეო და არასასოფლო-სამეურნეო სექტორების კონკურენტუნარიანობის ამაღლება, სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესება, ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენება და კლიმატის ცვლილებასთან ადაპტაცია ასევე, სურსათის, ვეტერინარიის და მცენარეთა დაცვის სისტემების გაუმჯობესება წარმოადგენს.
ღონისძიებაზე სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის და 2021- 2023 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტების პრეზენტაცია პოლიტიკისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ეკატერინე ზვიადაძემ წარმოადგინა.

Giorgi Khanishvili: "Public Discussion makes a substantial contribution to the Development of the Strategy Document"
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Giorgi Khanishvili opened the final meeting dedicated to the public discussion of the projects envisaged under the Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027 and 2021-2023 Action Plan.
Giorgi Khanishvili outlined the importance of the strategy as a political document, he expressed gratitude to the EU, UNDP and UN Food and Agriculture Organization for providing expert assistance services and financial support in developing the strategy.
“ New Strategy is a consolidated and updated version of the Agricultural and Rural Development Strategies with the main focus on Georgia's agriculture and rural development. The strategy and an action plan to discuss publicly with the stakeholders is of utmost importance, as it helps to develop a comprehensive document in line with the principle of publicity. Our goal is to help rural population to gradually improve their living conditions ” Giorgi Khanishvili said.
As was noted, the main strategic areas of the Agricultural and Rural Development Strategy 2021-2027 are targeted at increasing competitiveness of the agricultural and non-agricultural sectors, improving social conditions, managing natural resources, improving food, veterinary and plant protection systems, including taking measures for climate change adaptation.
The Head of Policy-Analysis Department, Ekaterine Zviadadze delivered a presentation on the draft documents of Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027 and an Action Plan 2021-2023.