ლევან დავითაშვილი „ნარჩენების მართვის თანამედროვე სისტემის შექმნა და დანერგვა ქვეყნისთვის პრიორიტეტული მიმართულებაა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი „მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების“ (მგვ) შესახებ საკანონმდებლო პაკეტის განხილვის შემაჯამებელ შეხვედრას დაესწრო.„კანონპროექტის შემუშავების პროცესი იყო საკმაოდ ხანგრძლივი და შრომატევადი. ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების გათვალისწინებით, მოხდა ნარჩენების მართვის შესახებ კანონმდებლობის ევროდირექტივებთან შესაბამისობაში მოყვანა, რაც ნარჩენების მართვის თანამედროვე მიდგომების ეტაპობრივ დანერგვას ითვალისწინებს. ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად იცვლება საქართველოში ნარჩენების მართვის მიდგომები. ახალი რეგულაციების ამოქმედების შემდეგ, საჭიროების შემთხვევაში, დოკუმენტში გარკვეული კორექტირება შევა. თუმცა ჩვენ, მაქსიმალურად შევეცადეთ, გაგვეთვალისწინებინა ყველა დაინტერესებული მხარის - სახელმწიფოს, თვითმმართველობისა და ბიზნესის მოსაზრებები“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების პრინციპის დანერგვა შემდეგი სპეციფიკური ნარჩენების - შესაფუთი ნარჩენები, ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობები, გამოყენებული ზეთები, აკუმულატორები და ბატარეები, საბურავები და სხვა სატრანსპორტო საშუალებები - მართვას ითვალისწინებს.
აღსანიშნავია, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში შემუშავებულია ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგია და ეროვნული სამოქმედო გეგმა.
საკანონმდებლო პაკეტში არსებულ ტექნიკურ რეგლამენტებზე მუშაობა ევროკავშირის, USAID-ის, SIDA-ს დახმარებით, საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების ჩართულობით განხორციელდა. შემაჯამებელი განხილვის ორგანიზატორები კი USAID-ის და CENN–ის წარმომადგენლები იყვნენ.

Levan Davitashvili " Establishment of Modern Waste Management System is a priority for our country "
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili attended the summary meeting of the legislative package on Extended Producer Responsibility (EPR).Â
“The drafting process was quite time-consuming. Considering Association Agreement with the European Union, the legislation on waste management has been brought into line with the EU Directives, under which, the approaches for modern waste management will be gradually introduced. The Waste management approaches have significantly changed in Georgia in recent years. After the new regulations come into force, some adjustments will be made to the document in case of necessity. However, we tried our best to take into consideration opinions of all stakeholders - the state, self-government and business " Levan Davitashvili said.
The introduction of the principle of extended producer responsibilty addresses management of the following specific waste including, packaging waste, electrical and electronic equipment, used oils, accumulators and batteries, tires and other vehicles .
It should be noted, that National Waste Management Strategy and National Action Plan have been developed at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The works on the technical regulations covering the legislative package were implemented with the assistance of the European Union, USAID, SIDA, through engagement of international and local experts.