„ქართული რძის“ ნიშანს ყველის მწარმოებელი 14 საწარმო ფლობს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი საქართველოს ბიზნესის ინსტიტუტის მიერ „ქართული რძის“ ნიშნისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო.
სიტყვით გამოსვლისას, ლევან დავითაშვილმა რძის წარმოების და გადამუშავების სექტორის განვითარების მნიშვნელობაზე ისაუბრა. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ეს მიმართულება მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას. „ქართული რძის“ ნიშანი დამატებით სტიმულს მისცემს და დაეხმარება მეწარმეებს მარკეტინგული ღონისძიებების განხორციელებაში.
„სახელმწიფო აქტიურად მუშაობს რძის წარმოების სექტორში არსებული გამოწვევების დაძლევისა და ზოგადად, სექტორის განვითარების მიმართულებით. სამინისტრო თანამშრომლობს როგორც რძის მწარმოებლებთან, ისე გადამმუშავებელი სექტორის წარმომადგენლებთან, რათა ყველისა და რძის პროდუქტების ღირებულებათა სრული ჯაჭვის თანმიმდევრული განვითარება მოხდეს. ევროკავშირთან ასოცირების დღის წესრიგის ფარგლებში, ჩვენ შევიმუშავეთ არაერთი რეგულაცია როგორც ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვისა და საწარმოებში სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დანერგვის, ასევე პროდუქციის სანდოობისა და მიკვლევადობის უზრუნველყოფის კუთხით. სექტორის სწრაფი და ეფექტიანი განვითარებისთვის, სახელმწიფოს სწორი პოლიტიკის გარდა, მნიშვნელოვანია ბიზნესსექტორის ჩართულობა და პასუხისმგებლობის ზრდა. „ქართული რძის“ ნიშანი ხელს შეუწყობს ადგილობრივი რძის პროდუქტების სანდოობის ზრდას და ქართული ყველის პოპულარიზაციას“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
„ქართული რძის“ ნიშანი გაიცემა იმ საწარმოებზე, რომლებიც ყველს აწარმოებენ ქართული ტრადიციების შესაბამისად, ადგილობრივი ნედლი რძისგან და არ იყენებენ რძის ფხვნილსა და მცენარეულ ცხიმს. აღნიშნული ნიშნის მისაღებად, საწარმომ უნდა გაიაროს პირველადი, დოკუმენტური შემოწმება, რომლის დროსაც მოწმდება არის თუ არა კომპანია ბიზნესოპერატორად რეგისტრირებული, აქვს თუ არა აღიარება სურსათის ეროვნული სააგენტოსგან და ნერგავს თუ არა საფრთხის ანალიზისა და კრიტიკული საკონტროლო წერტილების სისტემას (HACCP). მეორე ეტაპზე, საწარმოს შემოწმება მოხდება ადგილზე და დოკუმენტებთან შესაბამისობის შემთხვევაში, გაიცემა „ქართული რძის“ ნიშანი.
პირველი ნიშანი „ქართული რძე“ გაიცა 2019 წლის მარტში. დღეისათვის, საქართველოს მასშტაბით, 14 საწარმოს უკვე აქვს მიღებული აღნიშნული ნიშანი.
„საქართველოს რძის“ ნიშნის მმართველი ორგანოა საქართველოს ბიზნესის ინსტიტუტი. აღნიშნული პროექტი ხორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით, MERCY CORPS-ის მცირე კავკასიის ალიანსების პროგრამისა და შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს მხარდაჭერით.
ღვინის მაღაზიაში „8000 მოსავალი“ გამართული ღონისძიების ფარგლებში, „ქართული რძის“ ნიშნის მფლობელი კომპანიების პროდუქციისა და ღვინის დეგუსტაცია გაიმართა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ რძის გადამმუშავებელი და ყველის მწარმოებელი საწარმოების, სავაჭრო ობიექტების, დარგობრივი ასოციაციების, კერძო და საჯარო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili attended the event dedicated to the "Georgian Milk" mark. The event was conducted by the Business Institute of Georgia.
The importance of developing the dairy production and processing sector was outlined by the minister, who also noted, that above mentioned direction faces many challenges in the country. It should be mentioned, that "Georgian Milk" mark will provide additional incentives and help entrepreneurs in conducting marketing campaigns.
“Georgian Government takes active steps to overcome challenges and promote the development of the diary sector. The Ministry cooperates with the dairy producers and representatives of the diary processing sector to ensure a consistent development of the full value chain of cheese and dairy products. We should mention, that under the Association Agreement with the EU, we have developed a number of regulations in terms of improving animal health, introducing food safety standards in the enterprises, as well as ensuring product reliability and traceability.
In addition to proper state policy, the involvement of the business sector, as well as increasing responsibility is of utmost importance for rapid and efficient development of the sector. "Georgian Milk" will help to increase the credibility of local dairy products and promote Georgian cheese in the markets " the Minister of Environmental Protection and Agriculture said.
The mark "Georgian Milk" will be issued to enterprises, which, in accordance with Georgian traditions produce local raw milk and do not use milk powder or vegetable fat. To achieve this, the enterprise must undergo a primary inspection and documentary review to see if the company is registered as a business operator, whether it has been recognized by the National Food Agency and whether it has been implementing a Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) system. In the second stage, the enterprise will be inspected on the place and if the documents match, a “Georgian Milk” mark will be issued.
The first mark "Georgian Milk" was issued in March 2019. At present, 14 diary companies across Georgia have already received the mark.
The governing body of the "Georgian Milk" mark is Georgian Business Institute. The project is being implemented in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia with the support of the MERCY CORPS Small Caucasus Alliance Program and the Swiss Agency for Development and Cooperation.
The event was conducted in the wine shop “8000 Harvest”, the companies awarded by the “Georgian Milk” mark held degustation of their products and tasting of wine
The representatives of milk processing and cheese-making enterprises, merchants, industry associations, private and public organizations attended the event.