მთავრობამ საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგია დაამტკიცა
საქართველოს მთავრობამ საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგია და საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიის 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა.
- სტრატეგია შემუშავებულია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) დახმარებით, ყველა შესაბამისი სახელმწიფო უწყების ჩართულობით, გაეროს განვითარების პროგრამასთან (UNDP) და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან (FAO) აქტიური თანამშრომლობითა და მხარდაჭერით.
- სტრატეგიის შემუშავების პროცესში უზრუნველყოფილი იყო დაინტერესებულ პირთა ჩართულობა. უკანასკნელი ერთი წლის მანძილზე ჩატარდა რამდენიმე საჯარო განხილვა, მათ შორის რეგიონებშიც. საჯარო განხილვებში მონაწილეობას იღებდნენ პრაქტიკოსი ფერმერები, მეწარმეები, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის, ბიზნეს სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები.
- საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგია შეიქმნა არსებული სტრატეგიების ანალიზის, განხორციელებული პროგრამების/ რეფორმების შედეგების და ევროკავშირის გამოცდილების გათვალისწინების საფუძველზე. სტრატეგიაში გათვალისწინებულია საქართველოს მთავრობის პრიორიტეტები და სექტორული თუ მულტისექტორული განვითარების მიმართულებები, რომლებიც კავშირშია სოფლის მეურნეობასა და სოფლის განვითარებასთან.
- უნდა აღინიშნოს, რომ დაგეგმილია მოლაპარაკებების დაწყება ევროკავშირსა და საქართველოს შორის, ევროპის სამეზობლო პროგრამის - სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარებისთვის (ENPARD IV) ფარგლებში, საბიუჯეტო დახმარების გამოყოფის შესახებ. საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმა გამოყენებული იქნება მოლაპარაკებების პროცესში საბიუჯეტო დახმარების ტრანშების ჩამორიცხვის წინაპირობების დასადგენად.

Government of Georgia approved the Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027
Government of Georgia has approved Georgia’s Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027 and an Action Plan 2021-2023.
The strategy was developed by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia  with the support of the European Neighborhood Program for Agriculture and Rural Development (ENPARD),through  involvement of all relevant government agencies and in active cooperation with the United Nations Development Program (UNDP) and the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO).
The strategy development process embraced various stakeholders as well as a number of public discussions held in Tbilisi and different  regions, bringing together farmers, entrepreneurs, representatives of the Academy of Agricultural Sciences, business sector, NGOs and civil society.
The Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027 was based on the analysis of existing strategies, in consideration of the results of programs / reforms implemented, as well as experience of the EU. The strategy includes priorities of the Government of Georgia, as well as sectoral or multisectoral directions and approaches targeted at the agricultural and rural development.
It should be mentioned, that negotiations are underway between the EU and Georgia regarding allocation of budgetary assistance under the European Neighborhood Policy for Agriculture and Rural Development (ENPARD IV). During negotiations Georgia's Rural and Agricultural Development Strategy 2021-2027 and the relevant action plan will be used to identify conditions for disbursement of each tranche for  budget support.