საქართველოსა და ჩინეთს შორის მემორანდუმები გაფორმდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი და აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის მინისტრი ტიტე აროშიძე, ოფიციალური ვიზიტით, ჩინეთის რესპუბლიკის ქალაქ პეკინში იმყოფებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, ქართული ჩაისა და ქართული თამბაქოს სექტორის მიმართულებებით თანამშრომლობის მემორანდუმები გაფორმდა.
,,საქართველოს და ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის მთავრობებს შორის გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება და ქართული ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამა, ორი ქვეყნის ბიზნესწრეების წარმომადგენლებს შესაძლებლობას აძლევს აქტიურად ითანამშრომლონ. საქართველო-ჩინეთს შორის გაფორმებული მემორანდუმი კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია სოფლის მეურნეობის დარგში უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის და ქართული პროდუქციის საერთაშორისო ბაზარზე ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობისთვის”, - განაცხადა ხატია წილოსანმა.
როგორც აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ტიტე აროშიძემ აღნიშნა, ჩინეთის რესპუბლიკის ქალაქ პეკინში უმნიშვნელოვანესი შეხვედრა გაიმართა, სადაც ხელი მოეწერა თანამშრომლობის მემორანდუმს.
„მემორანდუმი ინიცირებულია „ჩინეთისა და საქართველოს თანამშრომლობისა და მეგობრობის ასოციაციის“ მიერ და მისი ძირითადი მიზანია ქართული თამბაქოს პოპულარიზაცია, აჭარაში მეთამბაქოობის დარგის განვითარების მხარდაჭერა, რაც ხელს შეუწყობს ეკონომიკურ ზრდას და ფერმერების კეთილდღეობას’’, - განაცხადა ტიტე აროშიძემ.

Georgia and China signed a Memorandum of Cooperation
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani and Minister of Agriculture of Adjara, Tite Aroshidze paid an official visit to Beijing, China.
Under the visit, the representatives of Georgian and Chinese sides signed a Memorandum of cooperation in the fields of  Georgian Tea and Tobacco Sectors.
“The Free Trade Agreement signed between the Governments of Georgia and People's Republic of China, including Georgian Tea Plantation Rehabilitation Program enables business circles of  two countries to achieve a higher cooperation efficiency. The Memorandum signed between Georgia and China is another step forward in attracting foreign investment in the agricultural field and promoting export growth of Georgian products to the international market ”Khatia Tsilosani said.
The Minister of Agriculture of Adjara, Tite Aroshidze noted, that an important meeting was held in Beijing, China, where a memorandum of cooperation was signed.
"The Memorandum initiated under the ‘’China-Georgia Cooperation and Friendship Association’’, with the main goal to popularize Georgian tobacco and support the development of the tobacco sector in Adjara region aims to further promote the economic growth and improve well-being and livelihood of Georgian farmers" Tite Aroshidze said.