სახელმწიფოს მხარდაჭერით საერთაშორისო გამოფენაში „მწვანე კვირეული 2020“ 16 ქართული კომპანია მონაწილეობს
ბერლინში მასშტაბური საერთაშორისო გამოფენა „მწვანე კვირეული 2020" (Gruene Woche 2020) ოფიციალური ცერემონიით გაიხსნა. გამოფენის გახსნას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი მონაწილე ქვეყნების დელეგაციის წევრებთან ერთად დაესწრო.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, გამოფენაში 16 ქართული კომპანია მონაწილეობს. ქართულ სტენდზე წარმოდგენილია ქართული ღვინო, ჭაჭა, თაფლი, ლიმონათი, ნატურალური წვენები, ჩაი, მშრალი ხილი.
2020 წელს, გამოფენის ,,მწვანე კვირეული“ პარტნიორი ქვეყანა ხორვატიაა.
გამოფენის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ხატია წილოსანმა შეხვედრები გამართა ლიეტუვას რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილესთან, ევალდას გუსტასთან, ესტონეთის რესპუბლიკის სოფლის საკითხთა მინისტრთან არვო ალერთან, ბელარუსის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის მინისტრთან, ანატოლი ხოტკოსთან და აღნიშნული ქვეყნების დელეგაციების წევრებთან.
გამართულ შეხვედრებზე აღინიშნა, რომ ქვეყნებს შორის არსებული თანმშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება და მხარეები წარმატებულ გამოცდილებას გააზიარებენ. საუბარი შეეხო ფიტოსანიტარიის, ვეტერინარიის, თესლისა და სარგავი მასალების სერტიფიცირების და ირიგაციის მიმართულებებს.

16 Georgian companies are participating in the international exhibition Green Week 2020 with the support of Georgian Government
The official ceremony of the International Exhibition ‘’Gruene Woche 2020’’ is opened in Berlin. The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Khatia Tsilosani attended the opening ceremony together with the delegation of participant countries.
With the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, 16 Georgian companies are participating in the exhibition. The Georgian stand presents Georgian wine, chacha, honey, lemonade, natural juices, tea, dried fruit.
In 2020, Croatia is the partner country of the exhibition Green Week.
As part of the exhibition, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Khatia Tsilosani held meetings with the Vice Minister of Agriculture of the Republic of Lithuania, Evaldas Gustas, Minister of Rural Affairs of Estonia Arvo Aller, Minister of Agriculture and Food of the Republic of Belarus Anatoly Khotko and members of the delegations.
During the meetings it was mentioned, that existing cooperation between the countries will be further continued and the parties will share their successful experiences with each other. At the meetings the participants set focus on issues related to the certification and irrigation of phytosanitary, veterinary, seed and planting materials.