ნარინჯისფერი რთველი დასრულდა
2019 წელი საქართველოში მანდარინის განსაკუთრებულად მაღალი ხარისხის მოსავალით გამოირჩეოდა. წინასწარი ინფორმაციით, მოსავლის რაოდენობამ 50 ათას ტონას გადააჭარბა, ხოლო ექსპორტმა,  გასული წლის სექტემბერ-იანვრის თვეში, 31 ათასი ტონა შეადგინა, რაც 5%-ით აღემატება 2018 წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს.
ექსპორტი განხორციელდა რუსეთში (20.0 ათასი ტ), უკრაინაში (5.2 ათასი ტ), სომხეთში (4.4 ათასი ტ), ბელარუსში (319 ტ), ყაზახეთსა (140 ტ) და ყირგიზეთში (58 ტ).
საექსპორტო ქვეყნებს წელს დაემატა სლოვენია, მოლდოვა, ლიეტუვა, პოლონეთი, ყატარი და სინგაპური.
პროდუქციის მაღალი ხარისხი პირდაპირპროპორციულად განაპირობებდა მაღალ საბაზრო ფასს. მანდარინზე საბითუმო ფასი 0.6-დან 2.0 ლარამდე იყო.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ სამრეწველო გადამუშავებისთვის, ქარხნების მიერ მიღებული არასტანდარტული მანდარინის რაოდენობამ, 19 იანვრის მდგომარეობით  10 ათასი ტონა შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ წლევანდელი მოსავალის  მაღალი ხარისხი დიდწილად განაპირობა აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ სახელმწიფოს მიერ გატარებულმა მასშტაბურმა ღონისძიებებმა. ბრძოლის პროგრამის ფარგლებში, ნარგავებში ჩატარდა პრევენციული ღონისძიებები - თერმული ნისლით დამუშავდა ტერიტორიები, რამაც მინიმუმამდე შეამცირა  მავნებლის  მიერ ციტრუსის კულტურის დაზიანება.
ნარინჯისფერი რთველის ორგანიზებულად ჩატარების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, აქტიურად მუშაობდა ციტრუსის რეალიზაციის საკოორდინაციო შტაბი, რომლის ფუნქციონირების ძირითადი მიზანი მანდარინის ჩაბარების პროცესის შეუფერხებელი მიმდინარეობის უზრუნველყოფა იყო.
საჭირო ინფორმაციის ოპერატიულად მისაღებად, მოქმედებდა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  ცხელი ხაზიც (1501).

Citrus harvest has come to an end
According to the preliminary information, the harvest exceeded 50 thousand tons, while exports amounted to 31 thousand tons in September-January in the previous year, which is 5% more compared to the same period of 2018.
The export was implemented in the following countries :
• Russia (20.0 thousand t)
• Ukraine (5.2 thousand tons)
• Armenia (4.4 thousand t)
• Belarus (319 t)
• Kazakhstan (140 t)
• Kyrgyzstan (58 t)
This year, following countries were added to the list of exporter countries:
• Slovenia
• Moldova
• Lietua
• Poland
• Qatar
• Singapore.
High quality of products was directly reflected in the market price. Wholesale price of tangerines was fluctuated from 0.6 to 2.0 GEL.
According to the data of January 19, 2020, the total number of non-standard tangerines received by factories for industrial processing amounted to 10,000 tons.
It is noteworthy, that the high quality of harvest received this year was largely due to the large-scale measures taken by Georgian Government against the Asian Stink Bug. As part of the fight program, preventive measures were taken in the plants - the areas were treated with thermal fog, which minimized the damage caused by the invasive pest to citrus crops.
The coordinating headquarter was organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture together with the Government of Adjara to ensure the smooth running of the tangerine harvest process.
Hotline (1501) of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is operated to receive the necessary information.