ლევან დავითაშვილმა სამინისტროს 2019 წლის საქმიანობა შეაჯამა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, მთავრობის, დიპლომატიური კორპუსის, დარგობრივი ასოციაციებისა და მედიის წარმომადგენლებს სამინისტროს 2019 წლის საქმიანობის შედეგები გააცნო.
„ჩვენი სამინისტრო ორი უმნიშვნელოვანესი მიმართულების - გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების - სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავებაზე და ამ პოლიტიკის ეფექტიან განხორციელებაზე მუშაობს. თამამად შემიძლია ვთქვა, რომ ორივე მიმართულებით ხელშესახები წინსვლა გვაქვს, მიუხედავად რთული მემკვიდრეობისა და არაერთი გაუთვალისწინებელი გამოწვევისა“, - განაცხადა მინისტრმა.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, აგრარულ დარგში სწორი სახელმწიფო პოლიტიკის შედეგად, გაზრდილია ქართული პროდუქციის წარმოება.
„ჩვენ დახლებზე ყოველდღიურად სულ უფრო მეტი ახალი ქართული ბრენდირებული პროდუქტი ჩნდება, რაც იმპორტის ჩანაცვლების შეუქცევადი პროცესის მაჩვენებელია. საქართველო, ტრადიციულად, აგროსასურსათო წარმოებით გამორჩეული ქვეყანა იყო. ჩვენ ამ სტატუსს ეტაპობრივად ვიბრუნებთ. მიუხედავად მზარდი მოხმარებისა, რაც ტურისტული ნაკადის ზრდითაც არის განპირობებული, აგროსასურსათო პროდუქტის სავაჭრო დეფიციტი ყოველწლიურად სულ უფრო მცირდება. მცირდება იმპორტსა და ექსპორტს შორის სხვაობა, 900 მილიონიდან ეს დეფიციტი 350 მილიონ დოლარამდე შემცირდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ ჩვენ შევძელით წარმოების მნიშვნელოვნად გაზრდა“, - განაცხადა მინისტრმა.
ლევან დავითაშვილმა გარემოსდაცვითი მიმართულებით სამინისტროს მიერ გაწეული საქმიანობა მნიშვნელოვან წინგადადგმულ ნაბიჯად შეაფასა და აღნიშნა, რომ სულ ცოტა ხანში დასრულდება ძირითადი საკანონმდებლო ბაზების შემუშავების ეტაპი. გარემოსდაცვითი კანონმდებლობა თანხვედრაში იქნება ევროპულ კანონმდებლობასთან.
„ჩვენ, მდგრადი განვითარების პრინციპებით, შევძლებთ ეკონომიკის განვითარებას გარემოს დაზიანების მინიმუმამდე შემცირებით. დღეისათვის, გაფართოებული ვალდებულებების პირობებში, მწარმოებლებს გარემოზე ზიანის შემცირების მიმართულებით მეტი პასუხისმგებლობა უკვე აქვთ. წარმოებაში საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა, ადეკვატური მაკონტროლებელი სისტემა და მწარმოებელთა პასუხიმგებლობის მუდმივი ზრდა - ეს არის სახელმწიფო პოლიტიკა, რაც გარემოს დაცვის გარანტია უნდა გახდეს“, - განაცხადა ლევა დავითაშვილმა.
შემაჯამებელი ღონისძიების დასასრულს, მინისტრმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებებით 2020 წლისთვის განსაზღვრულ პრიორიტეტულ საკითხებზე ისაუბრა.
ღონისძიებაზე ნაჩვენები იყო ვიდეორგოლი, რომელშიც, თავმოყრილი იყო კადრები სახელმწიფოს ხელშეწყობით შექმნილი საწარმოებიდან, მელიორაციის განახლებული ინფრასტრუქტურული ობიექტებიდან, საერთაშორისო სტანდარტების ლაბორატორიებიდან, საკვლევ-სადემონსტრაციო ბაზებიდან.

Levan Davitashvili summed up the activities undertaken by the Ministry in 2019
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili provided Prime Minister of Georgia, Government, Diplomatic Corps, Sector Associations and representatives of Media with 2019 results of the activities implemented by the Ministry.
“Ministry of Environmental Protection and Agriculture is focused on the effective implementation of the state policy, considering development of two key areas  - environmental protection and rural development. We can boldly say, that we have made tangible progress in both directions, despite difficult legacy and many unforeseen challenges ”the Minister said.
According to the Minister, the  production of Georgian products has been  increased due to the proper state agricultural policy implemented in the field.
“ An increasing number of new Georgian branded products are emerging on the shelves each day, which indicates an irreversible process of import substitution. Georgia traditionally was a producer of agri-food products. We started gradually returning this status. Despite the growing consumption, which  is driven by the increasing number of tourist arrivals, the trade deficit in agri-food products is steadily decreasing each year. The gap between imports and exports is fluctuating from 900 million to $ 350 million, which means that we have been able to significantly increase our production ”the Minister said.
Levan Davitashvili assessed the activities carried out by the Ministry in the field of environment as an important step forward and noted, that the stage of elaborating the basic legislative bases will be completed soon. Environmental legislation will be in line with the European legislation.
“  Applying the principle of sustainable development will enable us to develop the economy by minimizing environmental damage. At present, in the context of extended obligations, producers have already taken the responsibility to reduce environmental damage. Implementation of international standards in production, adequate control system and constant increase of producer responsibility - this is the state policy that should guarantee the protection of the environment in the country ”said Levan Davitashvili.
At the end of the event, the Minister discussed the priority issues identified in the fields of environmental protection and agriculture by 2020.
The stock video footage about state-owned enterprises, upgraded irrigation facilities, international standard laboratories, research demonstration plots were provided at the event.