მაღალმთიან სოფლებში ეფექტიანი ენერგოუზრუნველყოფის სისტემის შემუშავების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა
საქართველოს მაღალმთიან სოფლებში ეფექტიანი ენერგოუზრუნველყოფის სისტემის შემუშავების მიზნით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა.
შეხვედრას, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი რეგიონალურ საკითხებში სოზარ სუბარი, რეგიონალური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე - ილია ბეგიაშვილი, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე -  დავით თვალაბეიშვილი, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე - ეკატერინე დგებუაძე და ნავთობისა და გაზის სახელმწიფო სააგენტოს ხელმძღვანელი - მიხეილ შალამბერიძე ესწრებოდნენ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ხელმძღვანელობდა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, ალტერნატიული სათბობი საშუალებების მოძიების მიზანი, ქვეყანაში ტყის მასივებზე ზეწოლის შემცირებაა, რაც ქვეყნის გარემოსდაცვითი პოლიტიკის დღის წესრიგს წარმოადგენს.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ქვეყანას ბიომასის გადამუშავების შედეგად მიღებული ალტერნატიული სათბობი რესურსის -  ბრიკეტების წარმოების დიდი პოტენციალი გააჩნია, რაც მნიშვნელოვანია ნარჩენების ეფექტიანი მართვის თვალსაზრისითაც.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, მაღალმთიანი სოფლების მოსახლეობისთვის ბრიკეტებზე ხელმისაწვდომობა,  საქმიანი ეზოების საშუალებით, უახლოეს მომავალში გახდება შესაძლებელი.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე - იური ნოზაძე და ეროვნული სატყეო სააგენტოს ხელმძღვანელი - არჩილ ნიკოლეიშვილი ესწრებოდნენ.

The working group was established at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to introduce the energy efficiency system in the mountainous villages of Georgia
The working group was set at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to introduce the energy efficiency system in the mountainous villages of Georgia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili headed the meeting, which brought together high rank officials from state agencies, including, the Advisor to the Prime Minister of Georgia, Sozar Subari, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure Ilia Begiashvili, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development Davit Tvalabeishvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Ekaterine Dgebuadze , Head of the State Agency of Oil and Gas of Georgia, Mikheil Shalamberidze.
Levan Davitashvili noted, that, basically, the purpose of finding alternative fuels is to reduce the pressure on natural forests and is considered as one of the crucial issues included in the environmental policy agenda. The Minister also stated, that the country has a great potential for the production of biomass briquettes as an alternative energy source and a way for waste management.
According to Levan Davitashvili, the residents of high mountainous villages soon will have an access to briquettes through business yards.
The Deputy Minister Yuri Nozadze and the head of the National Forestry Agency Archil Nikoleishvili attended the meeting.