გიორგი ხანიშვილი თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის ყოველწლიურ კონფერენციას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ზუგდიდში, თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის ყოველწლიურ კონფერენციას დაესწრო.  ღონისძიებაზე მეთხილეობის დარგში არსებული ვითარება განიხილეს და 2019 წლის შედეგები შეაჯამეს.
გიორგი ხანიშვილმა მადლობა გადაუხადა ასოციაციას და ფერმერებს ერთობლივი, აქტიური  საქმიანობისთვის, რის შედეგადაც, გასულ წელს თხილის მოსავალი მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა. შედეგად, გაიზარდა  თხილის ფასი და ფერმერების შემოსავალი. მინისტრის პირველმა მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებები და დარგის განვითარების ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამები მიმდინარე წელსაც გაგრძელდება.
„საქართველოს თხილის მწარმოებელთა ასოციაციისა და თითოეული ფერმერის გამარჯვებად შეგვიძლია ჩავთვალოთ ის შედეგები, რაც გასულ წელს მეთხილეობის დარგში გვქონდა. აზიური ფაროსანასას წინააღმდეგ ბრძოლის ყველა ღონისძიება, სამინისტროს სტრატეგიის შესაბამისად და ექსპერტების რეკომენდაციების მიხედვით, წარმატებით  განხორციელდა. ვფიქრობ,  რომ მიმდინარე წელს,  ღონისძიებებში ჩართული ფერმერების რიცხვი გაიზრდება, რაც შესაძლებელს გახდის მივიღოთ კიდევ უფრო ხარისხიანი მოსავალი და მეტი შემოსავალი.  მავნებლებთან ბრძოლის მიმართულებით სახელმწიფოსა და ფერმერების ერთობლივი, კოორდინირებული საქმიანობით, ჩვენ მივაღწევთ უფრო დიდ წარმატებას, რაც საბოლოოდ, მეთხილეობის დარგის განვითარებას და ქართული თხილის ექსპორტის ზრდას შეუწყობს ხელს“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა, ალექსანდრე მოწერელიამ ხაზგასმით აღნიშნა მეთხილეობის დარგში სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის ერთობლივი ძალისხმევით  მიღწეული პროგრესი.
ღონისძიებას სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს, ადგილობრივი თვითმმართველობის, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) წარმომადგენლები, ასევე ასოციაციის 1500-მდე წევრი -  თხილის  გადამმუშავებლები,  ექსპორტიორები და ფერმერები  ესწრებოდნენ.
კონფერენცია, მეთხილეთა ასოციაციის ორგანიზებით და USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამისა და კომპანიის FERRERO  მხარდაჭერით გაიმართა.  უნდა აღინიშნოს, რომ მეთხილეთა ასოციაცია  15 000 ფერმერს აერთიანებს.

Giorgi Khanishvili attended the Annual Conference of Hazelnut Growers Association
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture,  Giorgi Khanishvili attended the annual conference of Georgian Hazelnut Growers Association in the city Zugdidi, Samegrelo region. At the event, the participants discussed current situation in the hazelnut field and summed up 2019 results.
Giorgi Khanishvili thanked the Association and farmers for their joint, active work, due to which, the hazelnut crop was significantly improved in the previous year and which resulted in an increase in the price of hazelnut and income of farmers. The First Deputy Minister noted, that the measures taken against the Asian stink bug and the state programs supporting the development of the hazelnut sector will be continued this year as well.
“In the previous year, the results obtained by Georgian Hazelnut Growers Association along with farmers might be considered as a success achieved in the hazelnut field. All measures taken against the  Asian stink bug were successfully implemented in line with the Ministry's strategy and the recommendations of experts.
I believe, that this year, the number of farmers engaged in the events will be increased, which will allow us to get an even better quality crop and more income. With the joint, coordinated efforts of the government and farmers in the fight against the invasive pests, we will achieve even greater success, which will ultimately contribute to the development of the hazelnut sector and promote the growth of Georgian hazelnut export ” Giorgi Khanishvili said.
Alexander Motserelia, State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region outlined the progress made through joint efforts of the government and the private sector in the hazelnut field.
The representatives of the National Food Agency, Agricultural and Rural Development Agency, Local Government, USAID, as well as 1500 members of the Association – Hazelnut processors, Exporters and Farmers attended the meeting.
The conference was organized by the Hazelnut Growers Association and supported by USAID  Agricultural Program and company FERRERO. It should be noted, that the Association of Farmers unites 15,000 farmers.