ლევან დავითაშვილი: „კომპანია RMG გარემოსდაცვითი მიმართულებით სამინისტროს მიერ გაცემული ვალდებულებების ძირითადი ნაწილის შესრულებას 2020 წელს დაასრულებს”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარესთან, ნინო წილოსანთან და ქვემო ქართლის რეგიონში გარემოს დაბინძურების შემსწავლელ სამუშაო ჯგუფის წევრებთან ერთად, კაზრეთში, RMG -ის მიერ გარემოსდაცვითი ღონისძიებების შესრულების სამუშაოებს გაეცნო.
„კომპანია აქტიურად მუშაობს სახელმწიფოს მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შესრულებაზე, მნიშვნელოვანი კრიტიკული წერტილების გამოსწორებაზე. სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა ჩაატარა ინსპექტირება. ჩვენი სპეციალისტების მიერ ხორციელდება მუდმივი მონიტორინგი. დღეს ადგილზე ვნახეთ იმ სამუშაოების შედეგები, რომელიც კომპანიაში ეკოლოგიური მდგომარეობის გამოსწორებისთვის ჩატარდა. ვფიქრობთ, რომ კრიტიკული საკითხების ძირითადი ნაწილი 2020 წელს მოგვარდება”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ნინო წილოსანის შეფასებით, RMG-ში დღეს არსებული ვითარება სამინისტროს, საპარლამენტო კომისიისა და კომპანიის საუკეთესო ფორმატის თანამშრომლობის შედეგია.
„ბოლო 2 წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი ცვლილებები განხორციელდა შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოს დაბინძურების აღმოფხვრის კუთხით, რაც სახელმწიფოსა და კერძო კომპანიას შორის თანაშრომლობის ფორმატში საკითხების გადაჭრის საუკეთესო მაგალითია", - განაცხადა ნინო წილოსანმა.
როგორც საყდრისის კომიტეტის ხელმძღვანელმა, ნინო ბურჭულაძემ აღნიშნა, კომპანიამ რთული სამუშაოების შესრულება შეძლო.
„ბოლო წელიწადნახევარია საყდრისის კომიტეტმა მუხლჩაუხრელად იშრომა საპარლამენტო სამუშაო ჯგუფის ფორმატში. ძალიან რთული პერიოდი გვქონდა, თუმცა ეს შედეგები ნამდვილად ღირდა. ჩვენ ბოლო წელიწადნახევრის განმავლობაში ვახორციელებდით და მომავალშიც განვახორციელებთ მუდმივ მონიტორინგს კომპანიის საქმიანობაზე, თვალს ვადევნებთ გარემოს დაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილ მიწერილობებზე. კომპანიის მიერ შესრულებული სამუშაოების ეფექტიანობის შესახებ დასკვნების გაკეთების საშუალება გაზაფხულზე იქნება შესაძლებელი", - განაცხადა ნინო ბურჭულაძემ.
აღსანიშნავია, რომ სამინისტროს მიერ კომპანიისთვის განსაზღვრული ვალდებულებების ძირითადი საკითხები წყალდაცვით ღონისძიებებს უკავშირდებოდა.
RMG-მ, სამინისტროს მიერ დადგენილ ვადებში, მოაწყო სადრენაჟე სისტემები, დაასრულა წყლის გამწმენდი ნაგებობების მშენებლობა, რის შედეგად, მდინარე კაზრეთულას, მაშავერასა და ფოლადაურის დაბინძურების წყარო აღკვეთა. ასევე დაასრულა მტვერდამჭერი სისტემის მოწყობა, რაც კომპანიის საქმიანობიდან გარემოზე მიყენებული ზიანის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან დამაბინძურებელს წარმოადგენდა.
„კომპანიამ შეძლო და შეასრულა მასზე დაკისრებული ვალდებულებების დიდი ნაწილი. წლევანდელ წელს დასრულდება გაწმენდითი ნაგებობების მშენებლობა და მდინარეების დაბინძურება სრულად აღმოიფხვრება”, - განაცხადა კომპანიის აღმასრულებელმა დირექტორმა, თორნიკე ლიპარტიამ.

Levan Davitashvili: "in 2020, the Company RMG will complete the implementation of the Major Part of the environmental obligations issued and imposed by the Ministry "
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili together with the Chair of the Parliamentary Committee on Environment and Natural Resources, Nino Tsilosani  and the members of the Working Group on Environmental Pollution of Kvemo Kartli region  got familiar with the environmental measures taken by RMG in the town Kazreti, Bolnisi district.
“The company is taking active strides to fulfill obligations, addressing and improving critical points. The Department of Environmental Supervision of the Ministry conducted an inspection. Our specialists are implementing continuous  monitoring. Today we face the results of the activities undertaken to improve the company's environmental performance.
We believe, that most of the critical issues will be resolved in 2020  ”Levan Davitashvili said.
According to Nino Tsilosani, the current situation in RMG is the result of successful cooperation between the Ministry, Parliamentary Commission and the company.
"Significant changes were made in the last two years to improve the workplace safety and reduce environmental pollution, which is the best example of resolving issues through public and private sector partnership format" Nino Tsilosani said.
According to the Head of Sakdrisi committee, Nino Burchuladze,  the company has been able to perform difficult tasks.
“Over the last year and a half, Sakdrisi Committee has been working tirelessly in the format of a parliamentary working group. We had a very difficult time, but the results were really worth it. We have been continuously conducting monitoring on the operations and activities implemented by the company and we will carry on monitoring in the future as well. Conclusions about the effectiveness of the work carried out by the company will be made in the spring " Nino Burchuladze said.
It is noteworthy, that the large part of the obligations imposed to the company was related to the water protection measures.
Within the timeframe set by the Ministry, the RMG installed drainage systems, completed the construction of water treatment plants, thus preventing pollution of the rivers Kazretula, Mashavera and Boladauri. The company completed the installation of a dust protection system as well, which was one of the major pollutants caused by the company's activities.
“The company has been able to fulfill most of its obligations. This year the construction of sanitation facilities will be completed and river pollution will be completely eliminated  ”said Chief Executive Director of the company Tornike Lipartia.