საქართველო მეათედ "დედამიწის საათს" აღნიშნავს
„დაუკავშირდი დედამიწას“ - „დედამიწის საათის“ მეთერთმეტე რაუნდი მსოფლიოში 2018 წლის 24 მარტს აღინიშნა. ადგილობრივი დროით, საღამოს 20:30 საათიდან, კამპანია მთელ დედამიწას მოიცავს. ეს მსოფლიოში უდიდესი გარემოსდაცვითი აქციაა, რომლის დროსაც მილიონობით ადამიანი ერთი საათით ელექტროენერგიის გამოყენებაზე უარს აცხადებს და ამით პლანეტის მწვანე და უსაფრთხო მომავლის მხარდაჭერას გამოხატავს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე, საქართველოს კორპორატიული სპორტის ფედერაციის მხარდაჭერით, ველოტური და გარბენი გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა პროფესიონალმა და მოყვარულმა ველომრბოლელებმა მიიღეს. გარბენში გამოვლენილ 6 გამარჯვებულს (3 ქალი, 3 მამაკაცი) სამინისტროსა და აქციის ორგანიზატორებისგან სპეციალური პრიზები გადაეცათ ხოლო, პირველ ადგილზე გასულებს თინათინ პაპუაშვილსა და გიორგი შეკრელიძეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა „რონიუს პუნქტუას“ მაჯის საათები და წითელი ნუსხით დაცული სახეობების ნერგები გადასცა.
ღონისძიება ქალაქ თბილისის მერიის, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის (CENN), ბუნების დაცვის მსოფლიო ფონდის (WWF) და ავსტრიის თანამშრომლობა განვითარებისთვის (ADC) და კომპანია „ვისოლის“ მხარდაჭერით გაიმართა.
ღონისძიების მთავარი მიზანია კლიმატის ცვლილების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება, საზოგადოების გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება, პასუხისმგებლობის გაზრდა, საკუთარი ქცევის შეფასება და შეცვლა გარემოს სასარგებლოდ. ამ დღეს მსოფლიოს ყველაზე ცნობილი ღირსშესანიშნაობები "დედამიწის საათის" დადგომისას კიდევ ერთხელ ჩაბნელდებიან და მისი მხარდამჭერები მთელი მსოფლიოს მასშტაბით კლიმატის ცვლილების შესაცვლელ მხარდამჭერ აქციას შეუერთდებიან.
20:30 საათიდან, ერთი საათის განმავლობაში შუქები ჩაქვრება - საქართველოს მთავრობის კანცელარიის შენობაში, პრეზიდენტის რეზიდენციაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სხვა სამინისტროების შენობებში; გაეროს სახლში, საქართველოს პარლამენტის შენობაში, შოთა რუსთაველის სახელობის აკადემიურ თეატრში, მოსწავლე-ახალგაზრდობის სასახლეში, მშვიდობის ხიდზე, აღმაშენებლის გამზირზე - თამარ მეფის გამზირიდან პასტერის ქუჩამდე, კარგარეთელისა და ბაქოს ქუჩებს შორის, მარჯანიშვილის მოედნიდან ზაარ ბრიუკენის მოედნამდე. მარჯანიშვილის მოედანზე, მეტრო მარჯანიშვილის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ვარდების ბაღში, ახალ აღმაშენებელზე.
ასევე გამოირთვება საჯარო რეესტრის შენობის, მეჩეთის, ნარიყალას, საპატრიარქოს შენობის, მეტეხის ხიდის, ზემო და ქვემო ბეთლემის, ფერიცვალების ეკლესიის, ტელეანძის, ქართლის დედის და თავისუფლების მოედანზე მდებარე წმინდა გიორგის მონუმენტის მინათება. შუქები ჩაქვრება ბალნეოლოგიური კურორტის, წითელი ჯვრის შენობაში, დედაენის ბაღში და სხვა კერძო ორგანიზაციებში.
აქციის ფარგლებში, თბილისის სატელევიზიო ანძა მთელი ღამის განმავლობაში მწვანედ განათდება. კამპანია "ერთი საათის ფარგლებს" უკვე გასცდა და მიზნად ცხოვრების წესად დამკვიდრებას ისახავს.

Georgia marks the tenth “Earth Hour”
“Connect to Earth” – The eleventh “Earth Hour” is celebrated around the world on 24 March 2018. Starting at 20:30 local time, Earth Hour will be celebrated worldwide! This is the largest environmental action in the world where millions of people abstain from using electricity for one hour and choose to support the green and safe future of the planet.
Within the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, a bicycle and pedestrian marathon is held with the support of the Georgian Sports Federation. Professional and amateur cyclists participated in the activities as well.
Nino Tandilashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture awarded first place winners Tinatin Papuashvili and Giorgi Zakrelidze with Ronius Punctua wrist watches and seedlings of threatened species included in red list, while special prizes were given to other winners (3 women, 3 men).
The event was organized by Tbilisi City Hall, Caucasus Environmental NGO Network (CENN), World Wide Fund for Nature (WWF) and Austrian Cooperation for Development (ADC) and company Wissol Petroleum.
The main objective of the event is to provide information about climate change, increase public environmental awareness, increase human liability, and evaluate and improve our behavior in favor of the environment. On this day, the world’s most famous landmarks will once again turn off their lights in recognition of “Earth Hour” and support the campaign in improving climate change worldwide.
From 20:30 , the light will be turned off for one our- at the Chancellery of the Government of Georgia, at the Presidential Residence, in the buildings of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and other Ministries; In the UN House, in the parliament building,Shota Rustaveli Academic Theater, Georgian National Youth Palace, Peace Bridge, Aghmashenebeli Avenue - From Tamar Mepe Avenue to Paster Street, between Kargareteli and Baku Streets, from Marjanishvili Square to Zaar Briuken Square. Marjanishvili Square, nearby Metro Marjanishvili, in the Rose Garden, New Agmashenebeli.
The light was switched off in the building of Public Registry, Tbilisi Mosque, Narikala, Patriarchate building, Metekhi bridge, Zemo and Kvemo Bethlehem, Feristsvaleba Church, Tbilisi TV Broadcasting Tower, Mother of Kartli and Freedom Square, including balneology resort, Red Cross building, the Motherland Garden and other private organizations as well.
Under the frame of the action, the Tbilisi TV tower will be illuminated in green all night long. The campaign "within an hour" has already gone beyond the scope aiming to reduce the energy consumption and save electricity in our daily life.