„რადიოაქტიური ნარჩენების მართვა საქართველოში“ - ახალი პროექტი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში პროექტის „რადიოაქტიური ნარჩენების მართვა საქართველოში“ პრეზენტაციას დაესწრო.
ევროკავშირისა და შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების ცენტრის ფინანსური მხარდაჭერით დაწყებული პროექტი მიზნად ისახავს რადიოაქტიური ნარჩენების მართვის სისტემის გაუმჯობესებას, რომლის ფარგლებშიც, საქართველოში რადიოაქტიური ნარჩენების მართვის თანამედროვე ინფრასტრუქტურა უნდა შეიქმნას.
„რადიოაქტიური ნარჩენების მართვა ჩვენი ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევაა. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შევძლებთ რადიოაქტიური ნარჩენების სწორ და მდგრად მართვას. მოგეხსენებათ, მთავრობამ 2017 წელს დაამტკიცა რადიოაქტიური ნარჩენების მართვის სტრატეგია, რაც აღნიშნული თემის მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკის განმსაზღვრელ დოკუმენტს წარმოადგენს. ჩვენ ვაცნობიერებთ საკითხის კომპლექსურობას, არსებულ გამოწვევებს და ვფიქრობთ, რომ სახელმწიფოს ჩართულობით და დონორების მხარდაჭერით რადიოაქტიური ნარჩენების მართვის საკითხში მნიშვნელოვან პროგრესს მივაღწევთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
„რადიოაქტიური ნარჩენების მართვა საქართველოსთვის ძალიან დროული პროექტია. ჩვენ მჭიდრო თანამშრომლობა გვაქვს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან და მოხარული ვარ, რომ აღნიშნული მიმართულებითაც გვიწევს თანამშრომლობა“, - განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა საქართველოში, იანოშ ჰერმანმა.
შვედეთის რადიაციული უსაფრთხოების ცენტრის წარმომადგენლის, ლარს ვან დასენის განცხადებით, აღნიშნული პროექტის მიზანია საქართველოში არსებული რადიოაქტიური ნარჩენების ერთად თავმოყრა და მათი უსაფრთხოების კონტროლი.
„ვფიქრობ, რომ საქართველო რადიოაქტიური ნარჩენების მართვის კუთხით გამორჩეულად აქტიურია და მნიშვნელოვან ნაბიჯებს დგამს“, - აღნიშნა ლარს ვან დასენმა.
პროექტის ფარგლებში, რომლის ბიუჯეტსაც 1 200 000 ევრო შედგენს დაგეგმილია სიტუაციური ანალიზი, რადიაციული ნარჩენების საცავის მშენებლობის პროექტირება და მშენებლობა, რაც მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს საქართველოში რადიოაქტიური ნარჩენების მდგრად მართვას.
შეხვედრაზე ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უფროსმა, ვასილ გედევანიშვილმა სააგენტოს საქმიანობის და პროექტის შინაარსის შესახებ ვრცლად ისაუბრა.
შეხვედრას ევროკომისიის, საქართველოში შვედეთის საელჩოს, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო (SIDA) და ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili attended the presentation of the project “Radioactive Waste Management in Georgia” held in The National Parliamentary Library of Georgia.
The purpose of the project financially supported by the European Union and the Swedish Radiation Safety Center is to improve radioactive waste management, under which the modern infrastructure of radioactive waste management will be established.
“Radioactive waste management is an important challenge for our country. The project will enable sustainable management of radioactive waste. As you are informed in 2017 the government approved strategy of radioactive waste management, which is the state policy document. We acknowledge complexity of the issue and challenges. We think with the State involvement and donors’ support we will achieve the important progress in radioactive waste management.” – said Levan Davitashvili
The project is very relevant. We maintain a deep cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and I am glad that this cooperation has extended to radioactive waste management’ – said Janos Herman, Ambassador of the European Union to Georgia.
The representative of the Swedish Radiation Safety Center, Lars van Dassen said that the aim of the project is to integrate radioactive wastes in Georgia and control their security
“ I think that, Georgia is especially active in radioactive waste management and makes an important steps.” – mentioned Lars van Dassen.
Under the frame of the Project with the budget of 1 200 000 Euro is planned to conduct situational analysis, design and construction of radioactive waste storage facility, which will considerably improve sustainability of radioactive waste management in Georgia.
During the meeting, Vasil Gedevanishvili, head of ANRS provided information about ANRS activities and essence of the project.
European Commission representatives, Swedish Embassy in Georgia, SIDA and ANRS staff attended the meeting.