გიორგი ხანიშვილი მიწის რესურსების მდგრადი მართვის მიზნით მიმდინარე პროექტის სამეთვალყურეო საბჭოს სხდომას დაესწრო
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში პროექტისმიწის დეგრადაციისა და სიღარიბის შემცირების მიზნით სასოფლო ტერიტორიებზე ლანდშაფტისა და მიწის რესურსების მდგრადი მართვის დანერგვა საზედამხედველო საბჭოს სხდომა გაიმართა.
სხდომას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე, გიორგი ხანიშვილი ხელმძღვანელობდა.
აღნიშნული საპილოტე პროექტის ფარგლებში, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში გამოვკვეთოთ ის საჭიროებები, რომლებიც სოფლის მეურნეობის მდგრად განვითარებას და გარემოს დაცვას შეუწყობს ხელს. ამასთან, აუცილებელია, ჩვენ ვიმუშაოთ ფერმერების ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით  ქარსაფარი ზოლების აღდგენის, ასევე  გაუდაბნოებისა და მიწის დეგრადაციის წინააღმდეგ ბრძოლის მნიშვნელობაზე. უნდა აღინიშნოს, რომ პროექტის წარმატებით განხორციელება, თითოეული ფერმერის აქტიურ ჩართულობას მოითხოვს“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
საზედამხედველო საბჭოს შეხვედრაზე, საპილოტე პროექტის ფარგლებში დედოფლისწყაროს, ახმეტისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტებში განხორციელებული ღონისძიებები და მიღწეული შედეგები განიხილეს.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო საძოვრების მართვის კუთხით არსებულ მდგომარეობას, ძირითად  გამოწვევებს და რეკომენდაციებს, რომლებიც საძოვრების მდგრადი მართვის პროგრამის განვითარებას შეუწყობს ხელს.
კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) დირექტორმა, სოფო ახობაძემ  საპილოტე პროექტის საერთაშორისო მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და პროექტის ფარგლებში, საკანონმდებლო კომპონენტში განხორციელებული ღონისძიებების ფინანსური მხარდაჭერისთვის გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებას (GIZ) მადლობა გადაუხადა.
პროექტიმიწის დეგრადაციისა და სიღარიბის შემცირების მიზნით სასოფლო ტერიტორიებზე ლანდშაფტისა და მიწის რესურსების მდგრადი მართვის დანერგვახორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიცირებით, გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) დაფინანსებით, გაეროს გარემოს დაცვის პროგრამის (UNEP) და კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) მხარდაჭერით.
პროექტის მიზანია სოფლად ეკონომიკურად ეფექტიანი მექანიზმის დანერგვის მიზნით, ლანდშაფტისა და მიწის მდგრადი მართვის პრინციპების ინტეგრირება ეროვნულ პოლიტიკასა და ინსტიტუციურ ჩარჩოებში.

Giorgi Khanishvili attended the meeting of the Supervisory Board of the Project for Sustainable Land Management
The meeting of the Supervisory Board of the project " Applying Landscape and Sustainable Land Management (L-SLM) for mitigating land degradation and contributing to poverty reduction in rural areas " was held at the Environmental Information and Education center.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili led the meeting.
“As part of the pilot project, it is important to identify the needs in different regions of Georgia, that will further contribute to the sustainable development of agriculture and environmental protection. At the same time, we need to raise awareness among farmers on the importance of restoring wind breaks, combat desertification and land degradation. It should be noted, that successful implementation of the project requires active engagement of all farmers "- noted Giorgi Khanishvili.
At the meeting, the participants discussed activities carried out within the frame of the pilot project in Dedoplistskaro, Akhmeta and Gardabani municipalities, setting the main focus on the current situation regarding pasture management, key challenges and recommendations that will contribute to the development of a sustainable pasture management program.
The Director of the Regional Environmental Centre of the Caucasus (RECC)Â Sopho Akhobadze outlined the international importance of the pilot project and thanked German International Cooperation Society (GIZ) for providing financial support under the project for particular measures related to the legislative component.
The project "" Applying Landscape and Sustainable Land Management (L-SLM) for mitigating land degradation and contributing to poverty reduction in rural areas " is implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, funded by Global Environment Facility (GEF), UN Environment Program (UNEP) and Caucasus Regional Environmental Center (REC).
The project aims to support integration of good Landscape and Sustainable Land Management (L-SLM) principles and practices into national policy and institutional framework to ensure adoption of economically viable practices by rural communities.