ცხოველთა იდენტიფიკაციის, რეგისტრაციის და მიკვლევადობის სისტემის (NAITS) მხარდაჭერის პროექტის მონაწილეთა რიგით მე-6 შეხვედრა გაიმართა
ცხოველთა იდენტიფიკაციის, რეგისტრაციის და მიკვლევადობის სისტემის (NAITS) მხარდაჭერის პროექტის მონაწილეთა რიგით მე-6 შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გაიმართა.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი ესწრებოდა. პროექტის ხელმძღვანელმა, დრაგან ანგელოვსკიმ გაწეული საქმიანობის შესახებ ანგარიში წარმოადგინა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
ცხოველთა იდენტიფიკაციის, რეგისტრაციის და მიკვლევადობის სისტემის (NAITS) პროექტის ფარგლებში, სამოქმედო გეგმა 2025 წლამდეა გაწერილი.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა ხაზი გაუსვა ცხოველთა იდენტიფიკაციის და რეგისტრაციის სისტემის ჩამოყალიბებაში დონორი ორგანიზაციების ჩართულობის და მხარდაჭერის მნიშვნელობას, რაც მიკვლევადობას, თანამედროვე სტანდარტების დანერგვას და საექსპორტო პოტენციალის ზრდას უწყობს ხელს.
2019 წელს, ცხოველთა იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის პროგრამის ფარგლებში, სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ იდენტიფიცირებულია 785 506 სული მსხვილფეხა და წვრილფეხა პირუტყვი.
შეხვედრას სურსათის ეროვნული სააგენტოს და დონორი ორგანიზაციების - სამხრეთ კავკასიის შვეიცარიის განვითარების და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), ავსტრიის განვითარების სააგენტოს (ADA) - წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The sixth Meeting of the National Animal Identification and Tracing (NAITS) Program Supporters
The National Animal Identification and Tracing (NAITS) Program supporters held the sixth meeting at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili chaired the meeting. The Team Leader for National Animal Identification and Traceability System (NAITS) in Georgia, Dragan Angelovsky presented a report on the implemented activities, including future plans as well.
Within the frame of the project National Animal Identification, Registration and Traceability System (NAITS), an action plan is created, which outlines actions to reach by 2025.
The First Deputy Minister, Giorgi Khanishvili underlined the importance of engagement and support of donor organizations in establishing National Animal Identification, Registration and Traceability System (NAITS), which promotes traceability, introduction of modern standards and increase of export potential.
In 2019, 785 506 head of cattle and small livestock were identified by the National Food Agency under the Animal Identification and Registration Program.
The representatives of the National Food Agency and donor organizations - the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), the Austrian Development Agency (ADA) attended the meeting.