რეინჯერების დაზღვევას კავკასიის ბუნების ფონდი 40 000 ევროთი დააფინანსებს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ტერიტორიული ადმინისტრაციების რეინჯერების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაზღვევას კავკასიის ბუნების ფონდი დააფინანსებს. საგრანტო ხელშეკრულებას ხელი მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარემ, ვალერიან მჭედლიძემ და კავკასიის ბუნების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ჯორჯ ჯიაკომინიმ მოაწერეს.
ხელშეკრულების თანახმად, დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციების თანამშრომლებისა და რეინჯერების 2020 წლის დაზღვევას კავკასიის ბუნების ფონდი 40 000 ევროთი დააფინანსებს.
„დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციების თანამშრომლების მუშაობა მაღალ რისკებთან არის დაკავშირებული. რეინჯერები 24 საათის განმავლობაში იცავენ ბუნებრივ მემკვიდრეობას; ხშირად უწევთ ბრაკონიერებთან ბრძოლა. მინდა მადლობა გადავუხადო კავკასიის ბუნების ფონდს, რომელიც წლებია სააგენტოს რეინჯერების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაზღვევის თანადამფინანსებლები არიან“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
კავკასიის ბუნების ფონდი სააგენტოს დაზღვევის ხარჯების ნაწილს 2013 წლიდან ფარავს.
როგორც კავკასიის ბუნების ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ჯორჯ ჯიაკომინიმ აღნიშნა, უმნიშვნელოვანესია, რომ ფონდს შესაძლებლობა აქვს იყოს თანადამფინანსებელი დაცული ტერიტორიების ოცივე ადმინისტრაციის თანამშრომლების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის დაზღვევაში.

Caucasus Wildlife Fund will finance the ranger insurance with 40,000 euros
The Caucasus Wildlife Fund will finance the Life and Health Insurance of Rangers of the Territorial Administrations of the LEPL Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The Deputy Minister Yuri Nozadze, Chairman of the Agency of Protected Areas Valerian Mchedlidze and Executive Director of Caucasus Wildlife Fund George Giacomini signed the grant agreement. According to which, the Caucasus Wildlife Fund will provide a financial assistance of 40,000 euros in 2020 insurance for protected area administration staff and rangers.
“ It should be noted, that the employees of the protected area administration are at high risk. Rangers protect the natural heritage sites of their country for 24 hours; They often have to fight poachers and protect the wildlife. I would like to thank the Caucasus Wildlife Fund, which has been co-funding the Rangers' life and health insurance over the years, "said Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Caucasus Nature Fund has been covering part of the Agency's insurance costs since 2013.
The Executive Director of Caucasus Nature Fund, George Giacomini noted, that it is essential, that the Fund can co-finance the life and health insurance of all twenty administrations of protected areas.