ლევან დავითაშვილი: „ახალი ინიციატივა ხელს შეუწყობს ქვევრის ღვინის პოპულარიზაციის კიდევ უფრო ზრდას და პრემიუმ სეგმენტში ქართული ღვინის პოზიციების გამყარებას“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ქვევრის, როგორც გეოგრაფიული აღნიშვნის პროდუქტის დარეგისტრირების ინიციატივით გამოდის. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით სამინისტროში გაიმართა პირველი სამუშაო შეხვედრა, რომელშიც სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების და სამეცნიერო წრის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
როგორც შეხვედრაზე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, ბოლო წლებში, ქვევრის ღვინო სულ უფრო მოთხოვნადი  და პოპულარულია, რასაც 2013 წელს, „იუნესკოს“ მიერ ქვევრის ღვინის ქართული ტრადიციული მეთოდისთვის არამატერიალური კულტურული ძეგლის სტატუსის მინიჭებამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი. 2017 წელს, საქართველომ კიდევ ერთ დიდ წარმატებას მიაღწია -  საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოებამ აღიარა,  რომ ღვინის სამშობლო საქართველოა.
„ქართული ღვინის ცნობადობისთვის, საერთაშორისო დონეზე ქვევრის ღვინის წარმატება ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენთვის, ქვევრის ღვინო  განსაკუთრებული ღირებულების პროდუქტს წარმოადგენს, ამიტომ დღის წესრიგში დადგა ქვევრის, ამ კულტურული მემკვიდრეობის როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე დაცვა. გაზრდილი ინტერესის გამო, ქვევრის ღვინო საქართველოს გარდა სხვა ქვეყნებშიც იწარმოება. შესაბამისად, ჩვენი ახალი ინიციატივა ხელს შეუწყობს ქვევრის ღვინის რეპუტაციისა და პოპულარიზაციის კიდევ უფრო ზრდას, ასევე პრემიუმ სეგმენტში ქართული ღვინის პოზიციების გამყარებას“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
სამუშაო შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ  ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია (OIV)    ქართული ტრადიციული მეთოდებით დამზადებული ღვინის OIV-ის სპეციალური ღვინოების ჩამონათვალში შეტანის  კუთხით მუშაობს. შესაბამისი პროცედურების დასრულების შემდეგ, ქართული ქვევრის ღვინო ჩამონათვალში რიგით მერვე იქნება, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია ქვევრის ღვინის ცნობადობის ზრდისთვის.
შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ უახლოეს მომავალში შეიქმნება სამუშაო ჯგუფი, რომელშიც  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის და განათლების, მეცნიერებისა და  კულტურის სამინისტროების, ასევე საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის „საქპატენტი“, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის, ასოციაციის „ქართული ღვინო“, იყალთოს ქვევრის პირველი სკოლა-აკადემიის  წარმომადგენლები და მეცნიერები შევლენ. სამუშაო ჯგუფი შეიმუშავებს ქვევრის გეოგრაფიული აღნიშვნის რეგისტრაციისთვის საჭირო დასაბუთებულ სპეციფიკაციებსა და აუცილებელ სამართლებრივ მექანიზმებს. ეს იქნება საქართველოში პირველი შემთხვევა, როდესაც არასასურსათო  პროდუქტი დარეგისტრირდება როგორც გეოგრაფიული აღნიშვნა.
ამ დრომდე, საქართველოში დარეგისტრირებულია 20-მდე გეოგრაფიული აღნიშვნა, მათ შორის, ჭაჭა, მაწონი, ჩურჩხელა, სვანური სულგუნი, გუდა და ა.შ.

Levan Davitashvili: "New Initiative will facilitate to the promotion of Qvevri Wine and strengthen Georgian Wine Positions in the Premium Wine Segment"
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia proposes to register a qvevri wine as a product of geographical indication. The first working meeting was held in the Ministry to discuss above mentioned issue, bringing together representatives of different state agencies and scientific circles.
As the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili stated at the meeting, in recent years, Qvevri wine has become more demanding and popular. In 2013, ancient tradition of Qvevri winemaking in Georgia was recognized by UNESCO as a significant intangible cultural heritage, that significantly increased the population of Georgian wine.
In 2017, Georgia made another major breakthrough - the international scientific community has recognized Georgia as the home of wine.
“Georgian wine gaining international success is of utmost importance. For us, Qvevri wine is a product of exceptional value, accordingly protection of Qvevri wine as our cultural heritage both locally and internationally is one of the top priority issues included in our agenda, furthermore,  because of increased interest, Qvevri wine is produced in other countries as well. Accordingly, our new initiative will further enhance the reputation and popularity of the Qvevri wine, as well as strengthen the position of Georgian wines in the premium segment ”Levan Davitashvili said.
It was mentioned, that the International Organization of Vine and Wine (OIV) is working to include wines made in the Georgian traditional methods in the list of OIV special wines. After the completion of the relevant procedures, Georgian Qvevri wine will be ranked on the eighth place among other top wines included in the list, that will increase Qvevri wine awareness among population.
It was mentioned, that a working group will be created in the nearest future, which will be comprised of the representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Ministry of Education, Science and Culture, National Intellectual Property Center of Georgia Sakpatenti, Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Georgian Wine Association, Ikalto Qvevri School and Academy and scientists.
The working group will develop specifications and legal mechanisms necessary for the registration of the geographical indication of Qvevri wine. This will be the first time in Georgia when a non-food product is registered as a geographical indication.
So far, up to 20 geographical indications have been registered in Georgia, including Chacha, Matsoni, Churchkhela, Svanuri Sulguni, Guda etc.