ლევან დავითაშვილმა და ზურაბ ალავიძემ სამეგრელოში გაფართოებული შეხვედრა გამართეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი და რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი ზურაბ ალავიძე ზუგდიდში 4 რეგიონის - სამეგრელო, გურია, იმერეთი და აჭარის ა/რ - მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებსა და ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდნენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა შეხვედრის მონაწილეებს აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის სახელმწიფო სტრატეგიით გათვალისწინებული ღონისძიებების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. ლევან დავითაშვილმა იმ ოთხ ძირითად მიმართულებაზე ისაუბრა, რომელიც მავნებელთან ბრძოლის კუთხით ხორციელდება, ესენია: საინფორმაციო კამპანია, მონიტორინგი, შეწამვლითი ღონისძიებები და სამეცნიერო საქმიანობა.
„ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის ღონისძიებების გასატარებლად ახალი ტექნიკა შევიძინეთ. წელს 150 ერთეულზე მეტი სპეცტექნიკა გვაქვს მობილიზებული. საველე ღონისძიებებს ჩავატარებთ მონიტორინგის შესაბამისად. აქ ძალიან მნიშვნელოვანია განვსაზღვროთ რას აკეთებს სახელმწიფო და რას აკეთებს მოსახლეობა, იმიტომ, რომ ეს კითხვა ხშირად ისმის. სახელმწიფოს კუთვნილ ტერიტორიებს ჩვენ დავამუშავებთ; რაც შეეხება უკვე უშუალოდ მოსახლეობას, აქ ჩვენ შევდივართ სპეციალური ტექნიკით; თერმონისლით ვამუშავებთ ორღობეებს, მოსახლეობის საკარმიდამო ნაკვეთების მიმდებარე ტერიტორიებს და ისეთ ნაკვეთებს, სადაც შეგვიძლია პოპულაცია მაქსიმალურად შევამციროთ. თუ მოსახლეობა მობილიზებული იქნება და საკუთარ საკარმიდამო ნაკვეთებს მიხედავენ, ჩვენ, ფაქტობრივად, შევძლებთ მოსავლის დაცვას. ჩვენ მოგვიწევს მავნებელთან რამდენიმეწლიანი ბრძოლა, თუმცა მისი პოპულაციის კონტროლი მაქსიმალურად უნდა მოვახდინოთ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, ზურაბ ალავიძემ რეგიონში გამართულ გაფართოებულ შეხვედრაზე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლაში სახელმწიფო სტრუქტურების საქმიანობა იქნება მაქსიმალურად კოორდინირებული და თანმიმდევრული, რაშიც აქტიურად იქნებიან ჩართული ადგილობრივი თვითმმართველობები.

Levan Davitashvili and Zurab Alavidze held an extended meeting in Samegrelo region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili and Minister of Regional Development and Infrastructure, Zurab Alavidze met with the representatives of 4 regions - Samegrelo, Guria, Imereti and Ajara A / R municipalities and local farmers in Zugdidi.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture delivered detailed information on the measures taken by the State Strategy for Combating Asian stink bug. Levan Davitashvili spoke about four main directions carried out to combat the invasion of the dangerous pest. These directions include: information campaign, monitoring, pest treatment-control and scientific activities. "We have purchased new techniques to carry out activities against the Asian Stink Bug. We have mobilized more than 150 units this year. Field activities will be conducted according to the monitoring.
We should determine the state activities as well as activities taken by local residents, this is the most frequently asked question. we make chemical treatment on state-owned territories; As for the population, here we enter these areas using special technical equipment; We spray thermal fog to fences, plots and surrounding areas, also land plots where we can reduce the population of the invasive pest.
If residents are mobilized and took care of their homestead plots of land, we will be able to protect the crops. We will have to fight against the invasive pest for a couple of years, but we must take control and reduce the population of a dangerous pest "said Levan Davitashvili.
The activities of the state structures in the fight against the Asian stink bug will be coordinated and consistent, which includes local self-governments as well- was noted by the Minister of Regional Development and Infrastructure, Zurab Alavidze.