მთავრობამ სპირტიანი სასმელების შესახებ ტექნიკური რეგლამენტი დაადგინა
საქართველოს მთავრობამ სპირტიანი სასმელების შესახებ ახალი ტექნიკური რეგლამენტი დაადგინა, რომელიც განსაზღვრავს მოთხოვნებს სპირტიანი სასმელების დასახელებების, აღწერის, წარდგენისა და ეტიკეტირების შესახებ და აწესრიგებს ბიზნესოპერატორის მიერ სპირტიანი სასმელების წარმოების, ბაზარზე განთავსებისა და წარდგენის პირობებს.
ახალი რეგლამენტი არ ეხება საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრული ყურძნისეული წარმოშობის სპირტიან სასმელებს.
რეგლამენტით რეგულაციები წესდება სპირტიანი სასმელების იმ კატეგორიებზე, რომელიც მზადდება ხილის ჩენჩოსგან, კურკოვანი ან უკურკო ხილისგან, კენკროვნების ან ბოსტნეულის სპირტისგან, თაფლისა და სხვა ნედლეულისაგან.
წარდგენილი პროექტით დადგენილი მოთხოვნები ყველა ბიზნესოპერატორზე ვრცელდება.
ტექნიკური რეგლამენტი მიზნად ისახავს სპირტიანი სასმელების წარმოების, გადამუშავების, დისტრიბუციის ეტაპებზე რეგულირების ერთიანი პრინციპების განსაზღვრას და მომხმარებელთა უფლებების დაცვას.
აიკრძალა სპირტიანი სასმელების ბაზარზე განთავსება ან რეალიზაცია ისეთ ჭურჭელში, რომელიც დახურულია ფოლგის ან ტყვიის კაფსულების შემცველი თავსახურით ან საცობით.
განისაზღვრა დადგენილების ამოქმედების ვადა 2019 წლის პირველი აპრილიდან. ბიზნესოპერატორების ინტერესებიდან გამომდინარე, იმ სპირტიანი სასმელების განთავსება ბაზარზე, რომელიც არ შეესაბამება ამ დადგენილებით განსაზღვრულ მოთხოვნებს, დაშვებულია 2020 წლის პირველ იანვრამდე.

The Government of Georgia has adopted a new technical regulation on alcoholic beverages. The Regulation includes the obligation to provide the list of ingredients, names, also rules how to label and present alcoholic beverages on the market. The regulations require food business operators to regulate the manufacturing and marketing conditions for production.
The new regulations do not refer to alcoholic beverages of grape origin as defined by Georgian legislation. The regulations include alcoholic beverages that are made from freshly peeled fruit, stone fruit or non-stone fruit, fermented alcoholic beverages, or beverages made from honey etc. The requirements submitted by the project includes all business operators.
The technical regulation aims to determine the principles of regulation in the production, processing and distribution of alcoholic spirits as well as protection of consumers' rights. It is prohibited to sell alcoholic beverages that are placed in a vessel with lead caps or corks.
The resolution will be enacted on April 1, 2019. Due to the interests of business operators, the alcoholic drinks placed on the market, which are not in compliance with the requirements set in this Decree will be permitted to sell until January 1, 2020.