აზიური ფაროსანას გადაჭრის გზები განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი გურიის რეგიონში იმყოფებოდა, სადაც მხარის გუბერნატორთან მერაბ ჭანუყვაძესთან ერთად, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს და საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის თანამშრომლებს შეხვდა. შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის დარგში არსებული გამოწვევები და გადაჭრის გზები განიხილეს.
ყურადღება გამახვილდა აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის 2018 წელს დაგეგმილ ღონისძიებებზე, აღინიშნა, რომ პროცესში სამინისტროს ყველა უწყება თვითმმართველობებთან და სამხარეო ადმინისტრაციასთან ერთად კოორდინირებულად იქნება ჩართული. დამონტაჟდება მონიტორინგის სისტემები და შედეგების მიხედვით დაიგეგმება ღონისძიებები.
შეხვედრაზე ასევე, კოლხეთის ეროვნული პარკის 9000 ჰა ტერიტორიაზე მუნიციპალური მმართველობის განხორციელების შესაძლებლობები, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში სამელიორაციო სამუშაოების განხორციელების სამომავლო პერსპექტივები და სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის სტრატეგიის ეფექტიანად განხორციელების მიზნით, არაექსტენციის ფუნქციების თვითმმართველობების გადაცემაზე იმსჯელეს

The ways of solving the problems related to Asian Stink Bug
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili visited Guria region where he met with the regional governor Merab Chanukvadze, representatives of local self-government and Information-Consultation Service. Challenges and solutions in the field of agriculture were discussed at the meeting.
The participants were focused on the planned activities to take against the Asian Stink Bug in 2018. All agencies of the Ministry together with the local authorities and regional administration will be involved in this process. Monitoring systems will be installed and measures will be planned according to the achieved results.
The local governance to implement municipal activities on the 9000 hectare area of Kolkheti National Park, including future prospects of implementation of amelioration works in Lanchkhuti municipality and transfer of self-governance functions for delivery of efficient agricultural extension service was discussed at the meeting.