აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლის 2018 წლის პროგრამა
დღეისათვის, აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ბრძოლა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სსიპ სურსათის ეროვნული სააგენტოს და სამთავრობო კომისიის წევრი ყველა სახელმწიფო სტრუქტურის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა.
საქართველოს ხელისუფლებამ, ქართველი და უცხოელი მეცნიერებისა და სპეციალისტების ჩართულობით და მიღებული გამოცდილების საფუძველზე ბრძოლის სტრატეგია და სამოქმედო პროგრამა შეიმუშავა, რომლის დეტალები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ჟურნალისტებსგააცნო.
ლევან დავითაშვილმა საქართველოში ამერიკელი მეცნიერების და სპეციალისტების ვიზიტი შეაფასა და აღნიშნა, რომ მსოფლიოში წამყვანმა სპეციალისტებმა, ქართველ მეცნიერებთან ერთად სახელმწიფო პროგრამა საერთაშორისო სიმპოზიუმზე განიხილეს. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის განცხადებით, სპეციალისტებმა 2017 წელს სახელმწიფოს მიერ ჩატარებული ღონისძიებები და 2018 წლის ფაროსანასთან ბრძოლის სტრატეგია დადებითად შეაფასეს.
სახელმწიფო სტრატეგიის მიზანია, მოხდეს აზიური ფაროსანას მართვა, მისი პოპულაციის შემცირება და სასოფლო-სამეურნეო კულტურების დაზიანებისა და მიყენებული ზარალის მინიმუმამდე დაყვანა.
„2018 წელს ჩვენი სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს 4 ძირითად მიმართულებას. აზიური ფაროსანას რიცხოვნობის მინიმალურ ზღვრამდე დაყვანა და კონტროლი მიღწევადია მხოლოდ სახელმწიფოს, ფერმერების და მთლიანად საზოგადოების ერთობლივი ძალისხმევით. პირველი ამოცანა ჩვენი სტრატეგიის არის ის, რომ ჩვენ მინიმუმამდე შევამციროთ ეკონომიკური ზარალი, მოვახდინოთ კონტროლი და სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობა არ იყოს წამგებიანი. ჩვენ უნდა გავუმკლავდეთ აზიურ ფაროსანას - ეს არის ჩვენი ამოცანა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ასევე აღნიშნა, რომ მარტის შუა რიცხვებიდან მონიტორინგის სისტემა მთელ საქართველოს ტერიტორიაზე განთავსდება და მონიტორინგის შედეგები მოსახლეობას ოპერატიულად მიეწოდება.
„დათბობასთან ერთად აზიური ფაროსანას აქტივობა გაიზრდება, თუმცა ამ ეტაპზე გვაქვს ცივი პერიოდი. ახლა მავნებელი იმყოფება გამოზამთრების ფაზაში. ის იქნება შენობაში და შესაბამისად, ეს არის პერიოდი, როდესაც ჩვენ ვერ ჩავატარებთ ვერანაირ წამლობას, რადგან სახლში ქიმიური წამლობა დაუშვებელია. ბევრი ცდილობს პანიკის დათესვას, მათ შორის ბევრმა პოლიტიკოსმა, სამწუხაროდ, ეს თავის დღის წესრიგის ნაწილი გახადა. ამ ეტაპზე, მარტის ბოლომდე, მავნებლის წინააღმდეგ ეფექტიანია მხოლოდ მექანიკური ღონისძიებების გატარება. ამიტომ თითოეულმა მოქალაქემ თავის ტერიტორიაზე, საკუთარი პასუხისმგებლობის ფარგლებში, საცხოვრებელ სახლებში თუ დამხმარე ნაგებობებში მექანიკურად უნდა მოახდინოს ამ მავნებლის განადგურება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

The Strategy 2018 to fight against the brown marmorated stink bug
At present, the biggest challenge faced by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, LEPL National Food Agency and for all state structural units of the Georgian Government Commission is to combat the Asian Stink Bug invasion in Georgia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture provided journalists with the details of the strategy and action plan against the invasive pest, which has been developed by the Georgian government on the basis of the experience shared by Georgian and foreign scientists and specialists.
Levan Davitashvili evaluated the visit of American scientists and specialists in Georgia and noted, that the world’s leading experts together with Georgian scientists discussed the state program at the international symposium. According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, the specialists have positevely evaluated the measures taken by the government in 2017 and 2018 Strategy to combat the Asian Stink Bug.
The purpose of the State Strategy is to manage the Asian stink bug, reduce its population and minimize the damage it causes to the agricultural crops.
"In 2018 our action plan considers four main directions. To reduce the population of the invasive pest might be achieved through engagement and joint efforts made  by Georgian Government together with farmers and local residents. The first task of our strategy is to minimize economic losses, farming activities should be taken under control and perception of agriculture shouldn’t become antiquated and unprofitable" - said Levan Davitashvili.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture noted that from mid-March the monitoring system will be placed on the whole territory of Georgia and the results of monitoring will be delivered to the population immediately.
As the weather has warmed and stink bugs start to emerge from their overwintering locations and getting more active, however, at this stage we have a cold wealther and pest has been wiped out, accordingly, this is the period when we can not take any kind of chemical treatment as far as invasive pests seek shelers in the buildings.
Many people are trying to sow the panic, including politicians who unfortunately are making it as a part of their agenda. At the moment, until the end of March, mechanical measures to take against the pest is more effective. Therefore, each citizen must destroy the pest in a mechanical manner in their houses and in their surroundings  as well"- said Levan Davitashvili.