საქართველოში Waste Expo 2020 გაიმართა
USAID/CENN ნარჩენების მართვის პროგრამის, ამერიკის სავაჭრო პალატისა (AmCham) და ნარჩენების მართვის ასოციაციის (WMA) თანამშრომლობით, საქართველოში Waste Expo 2020 უკვე მეორედ გაიმართა.
გამოფენაში მონაწილეობა საქართველოში არსებული ნარჩენების გადამმუშავებელმა და შემგროვებელმა 14 კომპანიამ მიიღო.
მონაწილეებს სიტყვით საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა მიმართა და აღნიშნა, რომ საქართველომ ნარჩენების მართვის სექტორის განვითარებაზე აქტიური მუშაობა დაიწყო და მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა. მინისტრის მოადგილემ, საერთაშორისო მხარდაჭერაზე ისაუბრა და გადამმუშავებელი სექტორის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
„ნარჩენების გადამმუშავებელი კომპანიების საქმიანობა ქართულ ეკონომიკაში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების საფუძველია. ეს არის მოდელი, რომელიც ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში პრიორიტეტული უნდა იყოს  ”, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ღონისძიება ამერიკის სავაჭრო პალატის პრეზიდენტმა, მაიკლ ქაუგლიმ გახსნა. ღონისძიებას აღმასრულებელი დირექტორი, ჯორჯ ველტონი ხელმძღვანელობდა.
გამოფენაზე დამთვალიერებლებმა საქართველოს ნარჩენების მართვის ასოციაციისა და მისი წევრი კომპანიების საქმიანობის შესახებ მიიღეს ინფორმაცია, გაეცნენ გადამუშავების ტექნოლოგიებს.
გამოფენის გახსნის ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, CENN-ის აღმასრულებელი დირექტორი ნანა ჯანაშია, ნარჩენების მართვის ასოციაციის პრეზიდენტი გიორგი გულიაშვილი და  ამერიკის სავაჭრო პალატის 60-მდე წევრი კომპანია.

Waste Expo 2020 in Georgia
For the second time, Waste Expo 2020 was held in cooperation with the USAID / CENN Waste Management Program, American Chamber of Commerce (AmCham) and Waste Management Association (WMA), bringing together 14 waste recycling and collection companies in Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili  addressed the participants  noting, that Georgia has started actively to work on the development of waste management sector and has already taken important steps in this direction. The Deputy Minister set focus on the importance of the processing sector and international support’’.
“The performance of waste processing companies provide the basis for the development of a circular economy . This is exactly the model that should be a priority in the development of our country ”Solomon Pavliashvili said.
The exhibition opened by the President of the American Chamber of Commerce, Michael Cowgill was chaired by Executive Director of the American Chamber of Commerce in Georgia, CEO George Welton.
The visitors of the exhibition got acquainted with the activities and technologies of recycling of Georgian Waste Management Association and its member companies.
The representatives of the Diplomatic Corps accredited in Georgia, CENN Executive Director Nana Janashia, President of Waste Management Association President, Giorgi Guliashvili and about 60 members of the US Chamber of Commerce attended the event.