საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ხატია წილოსანი გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ კაჭრეთში მევენახეთა რიგით მეორე კონფერენციას დაესწრო
შეკრებაში საქართველოს სხვადასხვა კუთხიდან 300-მდე მევენახე მონაწილეობდა. კონფერენცია გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატის დავით სონღულაშვილის ინიცირებით გაიმართა და მისი მიზანი მევენახეობაში არსებული პრობლემების განხილვა და გადაჭრის გზების მოძიებაა.
მინისტრის მოადგილემ შეკრების მონაწილეებს მიმართა და სამინისტროს მიერ დაგეგმილი ის ინიციატივები გააცნო, რაც მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში უმაღლესი ხარისხის პროდუქციის წარმოების საწინდარი უნდა გახდეს.
"საქართველოს, როგორც ღვინის სამშობლოს, აქვს ამბიცია აწარმოებდეს უმაღლესი ხარისხის პროდუქციას. ამის საწინდარია ქართული ვაზი და ჯიშების ის მრავალფეროვნება, რომლებიც მეღვინეობის 8-ათასწლიანი უწყვეტი ტრადიციის მანძილზე შეიქმნა. ამასთან ერთად, უმნიშვნელოვანესია ის თანამედროვე ტექნოლოგიები, რომლებიც განაპირობებენ დარგის განვითარებას"- აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ.
მან ასევე ყურადღება გაამახვილა სარგავი მასალის სერტიფიცირების ახალ სისტემაზე, რაც საფუძველი უნდა გახდეს მაღალი ხარისხის პროდუქციის წარმოებისთვის. ხატია წილოსანი მევენახეებს იმ პროგრამებზე ესაუბრა, რომლებიც დარგის გაჯანსაღებასა და განვითარებას ემსახურება. კერძოდ, ესენია აგროდაზღვევის სისტემა, ვენახების კადასტრის პროგრამა, ღვინის ხარისხის ლაბორატორიული კვლევა და სხვა.
შეხვედრის მონაწილეებს ასევე ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ მიმართა, რომლის თქმითაც, სწორედ ვენახია ერთი-ერთი მთავარი განმსაზღვრელი ხარისხიანი ღვინის წარმოებისთვის.
მეხუზლას განცხადებით, ამის მისაღწევად, აუცილებელია დარგში თანამედროვე განათლებისა და ტექნოლოგიების დანერგვა.
კონფერენციაზე დავით სონღულაშვილმა ასევე დააანონსა, რომ მომავალ წელს კახეთის რეგიონში "კახეთის ექსპო" ჩატარდება, რაც კიდევ უფრო მასშტაბური ღონისძიება და მეტი შესაძლებლობების მომცემი იქნება ფერმერებისთვის.
კონფერენცია ორ პანელად გაიმართა და მასზე მომხსენებლებმა ჯიშების მრავალფეროვნებაზე, კადასტრის პროგრამაზე, ბიომევენახეობაზე, ღვინის მარკეტინგზე, აგროდაზღვევაზე, მცირე ბიზნესის ხელშემწყობ პროექტებზე ისაუბრეს. კონფერენციაზე ასევე გაიმართა ქვევრის გახსნის ცერემონია, მევენახეობა-მეღვინეობის გამოფენა და ღვინის დეგუსტაცია.
ღონისძიებაზე კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის წარმომადგენელმა ხატია წილოსანს, დავით სონღულაშვილს და ლევან მეხუზლას სიმბოლური საჩუქრების გადასცა, კერძოდ, ცენტრში დაცული ვაზთან და ღვინის კულტურასთან დაკავშირებული უნიკალური ხელნაწერების ასლები.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Khatia Tsilosani attended the second conference of grape growers in the village of Kachreti, Gurjaani municipality.
Khatia Tsilosani attended the second conference of grape growers in the village of Kachreti, Gurjaani municipality.
The conference initiated by Majoritarian MP from Gurjaani Municipality, Davit Songulashvili brought together 300 winegrowers from different regions of Georgia.
At the meeting, the participants discussed problems related to the viticulture sector and lay out solutions.
The Deputy Minister addressed the participants and introduced initiatives planned by the Ministry to facilitate the production of high quality products in the viticulture and winemaking field.
"Georgia, as the homeland of wine has an ambition to produce top quality products. This is due to Georgian vine and grape varieties that have been created during the 8-years of continuous tradition of winemaking. Moreover, modern technologies, which contribute to the development of the winery sector are of utmost importance for us"- said the Deputy Minister.
Khatia Tsilosani brought forward new plant certification system, which should become the basis for high quality production. Khatia Tsilosani got winemakers familiar with the programs targeted at the development of the winery field. Specifically, the deputy set focus on the agro insurance, vineyard cadastre program, wine quality laboratory research etc.
The Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla also addressed the participants, outlining the vineyard as one of the main determinants to get the top quality wine production.
According to Levan Mekhuzla, raising awaremess and knowledge as well as introduction of modern technology in the field is crucial.
At the conference, David Songulashvili announced, that Kakheti Expo will be held next year, which will be an even bigger event and will provide more opportunities for farmers.
It should be mentioned, that two panels were organized at the conference, where speakers brought forward diversity of grape varieties, cadastral program, bio-diversity, wine marketing, agro insurance, small business support projects. Qvevri opening ceremony, viticulture and winemaking and wine tasting were also held at the conference.
At the event, representatives of Korneli Kekelidze National Center of Manuscripts delivered symbolic gifts to Khatia Tsilosani, David Songulashvili and Levan Mekhuzla, in particular copies of unique manuscripts related to the vine and wine culture kept at the center.